Jedziesz na wakacje? Uważaj na ogromne rachunki za telefon!

Jedziesz na wakacje? Uważaj na ogromne rachunki za telefon!

Telefon zabieramy ze sobą wszędzie. Wyjeżdżając na wakacje za granicę, może szczególnie nam się przydać. Dzięki niemu zostaniemy w kontakcie z rodziną i bliskimi i możemy dzielić się wrażeniami z wakacji. Niestety nie wszyscy są świadomi tego, jak wielkie potrafią być opłaty w różnych krajach. Warto uważać.

Zdjęcie Będąc na urlopie, pilnuj swojego rachunku za telefon! #1

Europa to nie zawsze Unia Europejska

Sieci komórkowe najczęściej oferują nam roaming w Unii Europejskiej. Jednak pamiętaj, że nie każdy kraj w Europie należy do UE. Korzystanie z telefonu bez roamingu może kończyć się ogromnymi opłatami za połączenia i Internet. Jadąc na wczasy, upewnij się, że wybrany kraj jest w UE i że obowiązuje tam umowa roamingu.

Pamiętaj, że roaming również ma swoje limity.

Przygotuj dane przed wyjazdem

Muzykę, filmy i zdjęcia możesz ściągnąć przed wyjazdem i zapisać na karcie pamięci, bądź w urządzeniu. Niektóre serwisy, takie jak Spotify, Netflix bądź Mapy Google umożliwiają korzystanie w trybie offline, jeśli wcześniej pobierzesz dane. Wyłączając dane komórkowe na wyjeździe, ograniczamy ryzyko nabicia wielkiego rachunku.

Uważaj na oferty bez limitu

Jeśli korzystasz z ofert, które mówią, że korzystanie z danej usługi jest bez limitu, to dokładnie przeczytaj umowę. Mogą w niej być zawarte ograniczenia, o których nie myślisz na co dzień, np. że obowiązują tylko i wyłącznie w kraju.

Zdjęcie Będąc na urlopie, pilnuj swojego rachunku za telefon! #2

Pilnuj swoich rachunków

Przed wyjazdem sprawdź, jakie masz stawki za połączenia z danego kraju do Polski. Czasem warto ograniczyć kontakty z rodziną do minimum, aby potem nie płacić za ogromne rachunki. Wrażeniami i zdjęciami z wakacji można podzielić się z bliskimi po powrocie do kraju.

Elżbieta