Podróż samolotem zawsze jest szybsza, wygodniejsza i niejednokrotnie o wiele tańsza, niż jakbyśmy mieli jechać samochodem. Jest tylko jedna wada – brak pojazdu na miejscu, w które się udajemy. Często decydujemy się więc na wypożyczenie samochodu, aby móc swobodnie podróżować po okolicy. Należy jednak uważać na niektóre oferty, aby nie dać się oszukać.
Promocyjne ceny
Wybierając samochód do wypożyczenia nie powinniśmy kierować się tylko niską ceną. Może się okazać, że niska cena odpowiada niskiej jakości samochodu. Brak klimatyzacji, fotelika dla dziecka, OC i AC, to tylko niektóre z niemiłych niespodzianek, jakie mogą nas spotkać za granicą, podczas odbierania wypożyczonego samochodu.
Warto również dokładnie przyjrzeć się „promocyjnej” cenie. Zazwyczaj nie orientujemy się w cenach wypożyczenia samochodu w innym kraju, łatwo więc oszukać nas podając bardzo wysoką cenę, a twierdząc, że jest to cena promocyjna.
Stan samochodu
Przed wypożyczeniem samochodu koniecznie należy go dokładnie obejrzeć i najlepiej zanotować, sfotografować i poinformować właściciela o każdej wadzie lub rysie. W przeciwnym wypadku, pod zdaniu samochodu to my możemy być posądzeni o jego uszkodzenie, co naraża nas na duże koszty.
Limit kilometrów
Jeśli nie jest on jasno określony w umowie, zawsze zadaj pytanie bezpośrednio do wypożyczalni o ewentualny dzienny limit kilometrów. To ważna informacja, ponieważ po przekroczeniu limitu za każdy kolejny kilometr naliczana jest dodatkowa, zazwyczaj dużo wyższa stawka.
Umowa
Umowa powinna zawierać wszystkie konieczne opłaty, takie jak cena najmu, opłaty administracyjne, lokalne podatki, koszty ubezpieczenia i koszty dodatkowych usług związanych z wypożyczeniem auta.
Paliwo
Choć większość wypożyczalni oferuje nam samochód z pełnym bakiem, warto upewnić się, czy rzeczywiście tak jest. Może się bowiem okazać, że na miejscu dostajemy niezatankowany samochód, a koszty paliwa musimy pokryć z własnej kieszeni. Rachunek za samochód wtedy sporo wzrasta.
Liczba kierowców
Warto dowidzieć się również, ile osób jest uprawnionych do prowadzenia wypożyczonego pojazdu. Jeśli w umowie zastrzeżone jest, że prowadzić może tylko osoba wypożyczająca auto, firma może naliczyć dodatkowe koszty za każdą osobę, która siadła za kółko, a nie powinna. Oczywiście tylko wtedy, kiedy zdoła nam to udowodnić.
Język umowy
Jeśli zamawiamy samochód przez Internet, ważne jest, aby umowa była sporządzona w języku polskim, w ostateczności angielskim. Nigdy nie podpisuj umowy w niezrozumiałym dla ciebie języku.
Ubezpieczenie pojazdu
Warto pamiętać o tym, że cena wypożyczenia często nie obejmuje ceny ubezpieczenia pojazdu. Przygotuj się więc na to, że koszt całego wypożyczenia może wzrosnąć.
Zwrot samochodu
Oddając samochód wypożyczalni musimy pamiętać o tym, że chęć zwrócenia go w innym mieście lub kraju (nawet jeśli jest to firma, która posiada tam swoje punkty) prawdopodobnie będzie wiązać się z dodatkowymi opłatami.
Zwróć również uwagę na to, jaki ma być stan baku przy oddawaniu samochodu – pełny, czy pusty. Trochę bardziej opłaca się ta druga opcja. Możesz bowiem poszukać nieco tańszej stacji benzynowej. Natomiast jeśli oddasz pusty bak, wypożyczalnia może oszacować koszt benzyny dużo wyżej, niż gdybyś sama zatankowała.
Nie śpiesz się z decyzją
Zanim zdecydujesz się na wynajem samochodu, poczytaj trochę. Porównaj kilka ofert i zapoznaj się z opiniami wcześniejszych klientów danych wypożyczalni. Postaraj się również znaleźć optymalną dla swoich potrzeb ofertę. Nie chodzi bowiem tylko o cenę, ale i o wygodę.