Jedziesz na ferie? Pamiętaj, by nie zostawiać dowodu osobistego w zastaw! To niebezpieczne!

Jedziesz na ferie? Pamiętaj, by nie zostawiać dowodu osobistego w zastaw! To niebezpieczne!

Nadszedł czas ferii. Na pewno wiele z was wybiera się na zimowy wypoczynek. Musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie! Wypożyczając sprzęt, nigdy nie zostawiaj dowodu w zastaw! To niebezpieczne i niezgodne z prawem!

Zdjęcie Jedziesz na ferie? Pamiętaj, by nie zostawiać dowodu osobistego w zastaw! To niebezpieczne! #1

Nie raz spotykamy się z sytuacjami, gdy chcemy wypożyczyć np. narty, sanki, snowboard, w której osoba pożyczająca żąda od nas pozostawienia na czas najmu, dowodu osobistego w zastaw. Często również skanuje lub kseruje dokument. W ten sposób chce się zabezpieczyć przed ewentualna kradzieżą sprzętu. Jednak jak się okazuje, takie działanie jest niezgodne z prawem oraz w dodatku bardzo niebezpieczne.

Ministerstwo Cyfryzacji przestrzega przed oddaniem dowodu osobistego w zastaw. Sprzedawca żądając pozostawienia tego dokumentu łamie przepisy- artykuł 5 ustawy RODO, co w przypadku, gdy odmówi nam wypożyczenia sprzętu, możemy zgłosić do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Nie ma on prawa do kopiowania lub zatrzymywania naszego dokumentu. Jedynie może poprosić o okazanie dowodu i spisać potrzebne dane do zawarcia umowy najmu sprzętu.

Zdjęcie Jedziesz na ferie? Pamiętaj, by nie zostawiać dowodu osobistego w zastaw! To niebezpieczne! #2

Należy pamiętać, że zostawienie dowodu to ogromne niebezpieczeństwo. W tym czasie, gdy dokument jest w posiadaniu kogoś innego, ta osoba może np. wziąć kredyt, o czym my dowiemy się dopiero wtedy, gdy będziemy ścigani za rzekomy dług.

Zatem trzymaj się tej zasady i nie daj się przekonać sprzedawcy to zastawu dowodu osobistego!

Zdjęcie Jedziesz na ferie? Pamiętaj, by nie zostawiać dowodu osobistego w zastaw! To niebezpieczne! #3

Magdalena

true

Polecane