Dlaczego mamy pomarszczoną skórę po kąpieli i po co w ogóle ziewamy?


                    Dlaczego mamy pomarszczoną skórę po kąpieli i po co w ogóle ziewamy?
23Lip

Niektóre funkcje ludzkiego organizmu wciąż stanowią dla nas zagadkę pomimo tego, że i tak już sporo o nim wiemy. Okazuje się, że proste czynności mają swój ważny cel, jednak rzadko zdajemy sobie z tego sprawę.

Dlaczego mamy pomarszczoną skórę po kąpieli?

Zdjęcie Dlaczego mamy pomarszczoną skórę po kąpieli i po co w ogóle ziewamy? #1

Pewnie nie raz zwróciliście uwagę na to, że po kąpieli lub dłuższym trzymaniu rąk w wodzie, skóra staje się bardzo pomarszczona. Po kilku chwilach od wyjścia z wody wszystko wraca do normy. Niewiele osób jednak zastanawia się, dlaczego tak jest. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni, ponieważ ten widok towarzyszy nam od dziecka.

Kiedy zmienia się środowisko, które nas otacza, nasz organizm na to reaguje. Zmarszczki na dłoniach i stopach są efektem naszego przystosowania ewolucyjnego.Gwarantuje to lepszą przyczepność do śliskich od wilgoci powierzchni oraz skuteczniejsze poruszanie się w wodzie.Dlaczego ziewamy?

Ziewanie jest ważne dla naszego organizmu. Prawdopodobnie ziewamy po to, aby dotlenić przeciążony i przegrzany mózg. Dlaczego jednak ziewanie jest zaraźliwe? Nawet wtedy, gdy ziewa ktoś, z kim rozmawiamy przez telefon? Tego jeszcze nie umiemy wyjaśnić. (Jeśli wzięło Cię teraz na ziewanie - nic w tym dziwnego).

Zdjęcie Dlaczego mamy pomarszczoną skórę po kąpieli i po co w ogóle ziewamy? #2

Zryw miokloniczny

Zdarzyło Ci się kiedyś nagle wyrwać ze snu podczas zasypiania? Dochodzi wtedy do skurczu mięśni, a towarzyszyć temu może wierzgnięcie nogami lub rękami. Dzieje się tak dlatego, że tuż przed snem gwałtownie spada częstotliwość oddechu, natomiast częstotliwość tętna spada tylko trochę. Nasz mózg interpretuje to jako nadchodzącą śmierć, dlatego właśnie dostajemy taki mały wstrząs - jest to zupełnie normalnie i nieszkodliwe.

Utrata pamięci - czy mózg sam może sobie ją zafundować?

Okazuje się, że tak. Kiedy doznajemy traumatycznego przeżycia, nasz mózg obserwując tego konsekwencje może po prostu usunąć bolesne wydarzenia i wspomnienia z naszej pamięci. Takie wspomnienia można jednak odzyskać. Czasami po prostu po jakimś czasie same do nas wracają.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja