Dostałaś gęsiej skórki podczas upału? To ważny objaw, którego nie wolno lekceważyć!

Dostałaś gęsiej skórki podczas upału? To ważny objaw, którego nie wolno lekceważyć!

Koniec czerwca 2019 roku zapowiada się upalny, słońce nie odpuszcza i grzeje dzień w dzień. Upały mogą być niebezpieczne, powinniśmy zminimalizować ryzyko jakichkolwiek negatywnych konsekwencji wysokich temperatur, ale czy wiemy jak rozpoznać niepokojące sygnały naszego organizmu?

Zdjęcie Czy wiesz, co może oznaczać gęsia skórka? Nie lekceważ tego #1

Reakcja piolomotoryczna potocznie zwana gęsią skórką jest spowodowana skurczem mięśni przywłosowych. W konsekwencji włoski umieszczone na naszym ciele stają dęba. Zwykle gęsia skórka towarzyszy uczuciu zimna i chłodu, ale okazuje się, że upał też może ją wywołać.

Jeśli w czasie upału zaobserwujemy gęsią skórkę na ciele, może to oznaczać, że wystąpiło tzw. znużenie cieplne, które często poprzedza udar cieplny.

Jest to pierwszy z objawów znużenia cieplnego, którego nie możemy zlekceważyć, kolejne z nich to:

  • Zmęczenie,
  • Nudności,
  • Zawroty i ból głowy,
  • Wzmożona potliwość,
  • Przyśpieszony puls,
  • Duszności.

Udar cieplny to nic innego jak zwyczajne przegrzanie organizmu, najczęściej dochodzi do niego podczas długotrwałego przebywania na słońcu, nie powinno się mylić udaru ze znużeniem cieplnym, które go poprzedza.

Zanim przestawimy się z pogody wiosennej na letnią, możemy mieć objawy znużenia cieplnego nawet przy krótkim przebywaniu na słońcu. Przystosowanie się do wysokich temperatur trwa kilka dni.

Jeśli zauważysz powyższe objawy, należy bezwzględnie schładzać organizm. Wskazane jest branie zimnego prysznica, okłady i brak ekspozycji na słońce, jednak konieczna jest też wizyta u lekarza.

Zdjęcie Czy wiesz, co może oznaczać gęsia skórka? Nie lekceważ tego #2

Wystawiając się na długą ekspozycję na słońcu, pamiętajmy, aby bezwzględnie mieć na sobie nakrycie głowy. Ciało powinniśmy zabezpieczyć kramami z filtrem, ale także odpowiednim ubiorem. Nie zapominajmy o piciu większych ilości wody i o unikaniu napojów alkoholowych, a także kawy i dużych ilości cukru.

Będąc na plaży, obserwujmy też skórę naszych dzieci, czy podczas upału nie wystąpiła gęsia skórką.

Nie daj się upałom, udarowi można zapobiec, reagując na czas na symptomy.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób podaje, że w samych Stanach Zjednoczonych średnio 600 osób umiera z powodu różnych reakcji organizmu na wysoką temperaturę.

Elżbieta

true

Polecane