Dostałaś gęsiej skórki podczas upału? To niebezpieczny objaw, którego nie wolno lekceważyć!

Elżbieta
Zdrowie
24.06.2019 16:35
Dostałaś gęsiej skórki podczas upału? To niebezpieczny objaw, którego nie wolno lekceważyć!

W normalnych warunkach fizjologicznych, gęsia skórka pojawia się na skutek zimna lub silnych emocji. Jest to naturalna reakcja organizmu na te bodźce, mająca na celu ochronę przed utratą ciepła lub wyrażenie emocji. Co jednak, gdy zauważysz gęsią skórkę podczas upału? To zjawisko może być bardziej niepokojące, niż się wydaje i warto zwrócić na nie szczególną uwagę.

Czym jest gęsia skórka?

Gęsia skórka, znana medycznie jako piloerekcja, jest reakcją autonomicznego układu nerwowego. Ma na celu zmniejszenie utraty ciepła poprzez uniesienie włosków na skórze, co w dawnych czasach, gdy ludzie mieli więcej owłosienia, pomagało w utrzymaniu ciepła. Współczesny człowiek nie ma już tak gęstego owłosienia, jednak mechanizm pozostał.

Gęsia skórka podczas upału – możliwe przyczyny

 1. Odwodnienie: Podczas upałów organizm traci więcej płynów, co może prowadzić do odwodnienia. Jednym z objawów odwodnienia mogą być dreszcze i gęsia skórka. Brak odpowiedniej ilości płynów wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i krążeniowego, co może prowadzić do nietypowych reakcji skórnych.

 2. Udar cieplny: To najpoważniejsza przyczyna pojawienia się gęsiej skórki podczas upałów. Udar cieplny to stan zagrażający życiu, który występuje, gdy temperatura ciała przekracza 40°C. Oprócz gęsiej skórki mogą wystąpić inne objawy, takie jak dezorientacja, nudności, bóle głowy i brak pocenia się mimo wysokiej temperatury. W takim przypadku natychmiastowa pomoc medyczna jest niezbędna.

 3. Stres i emocje: Podczas upałów organizm jest pod dodatkowym stresem termicznym. W połączeniu z innymi stresującymi czynnikami, może to prowadzić do wystąpienia gęsiej skórki. Wysokie temperatury mogą również nasilać reakcje emocjonalne, co może być widoczne w postaci piloerekcji.

 4. Problemy zdrowotne: Niektóre choroby, takie jak problemy z tarczycą, infekcje, czy zaburzenia neurologiczne mogą manifestować się poprzez nietypowe reakcje skórne, w tym gęsią skórkę. Jeśli taki objaw występuje często, warto skonsultować się z lekarzem.

Jak reagować?

Jeśli zauważysz gęsią skórkę podczas upałów, warto podjąć kilka kroków:

 • Nawodnienie: Upewnij się, że pijesz wystarczająco dużo wody. W upalne dni potrzeby organizmu w zakresie płynów znacznie rosną.

 • Odpoczynek: Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego w najgorętszych godzinach dnia. Staraj się przebywać w chłodnych, zacienionych miejscach.

 • Monitorowanie objawów: Zwracaj uwagę na inne objawy, takie jak zawroty głowy, nudności, dezorientacja. Jeśli wystąpią, natychmiast szukaj pomocy medycznej.

 • Chłodzenie organizmu: Stosuj zimne okłady, weź chłodny prysznic, korzystaj z wentylatora lub klimatyzacji, aby obniżyć temperaturę ciała.

Podsumowanie

Gęsia skórka podczas upału to objaw, którego nie można lekceważyć. Może wskazywać na poważne problemy zdrowotne, takie jak odwodnienie czy udar cieplny. Dlatego ważne jest, aby w razie wystąpienia tego objawu, podjąć odpowiednie kroki zapobiegawcze i monitorować swoje zdrowie. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze i warto dbać o nie w każdych warunkach.

Kluczowe Punkty
 • Gęsia skórka pojawia się zwykle z powodu zimna lub silnych emocji.
 • Jest to reakcja autonomicznego układu nerwowego mająca na celu zmniejszenie utraty ciepła.
 • Gęsia skórka podczas upału może być wynikiem odwodnienia, udaru cieplnego, stresu lub problemów zdrowotnych.
 • W przypadku wystąpienia gęsiej skórki należy dbać o nawodnienie, odpoczynek, monitorować objawy i chłodzić organizm.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną