Dom

Często korzystasz z klimatyzacji? Musisz to wiedzieć!

Agnieszka

June 10, 2019, 3:21 p.m.

Często korzystasz z klimatyzacji? Musisz to wiedzieć!

Państwowy Zakład Higieny każdego roku przypomina o tym, jak ważne jest utrzymywanie systemu klimatyzacji w pomieszczeniach i samochodach w czystości. Bagatelizowanie tego może przyczynić się do rozwoju wielu chorób.

Zdjęcie Często korzystasz z klimatyzacji? Sprawdź, jakie choroby może powodować! #1

Alergie

Alergicy z klimatyzacją zdecydowanie nie mają po drodze. Najczęściej uczulają nas roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz i grzyby. Niestety, wszystkie te alergeny w klimatyzowanym pomieszczeniu nabierają na sile. Warto więc, mimo upałów, wietrzyć pomieszczenie przynajmniej raz dziennie. Otwórz okna na oścież na kilkanaście minut. Dzięki temu powietrze szybciej się wymieni.Zapalenie górnych dróg oddechowych

Długie przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu zwiększa też ryzyko chorób górnych dróg oddechowych. Występują one najczęściej wtedy, kiedy często zmieniamy temperaturę otoczenia. Czyli wychodzimy i wchodzimy z chłodnego do ciepłego pomieszczenia.Wirusy i bakterie

System klimatyzacyjny bez przerwy ochładza to samo powietrze. Zazwyczaj bowiem nie otwieramy okna, kiedy działa klimatyzacja. To powoduje, że wirusy i bakterie dużo sprawniej przenoszą się z człowieka na człowieka. Szczególnie problematyczne są biura, gdzie znajduje się sporo osób. W takich warunkach po prostu łatwiej się zarazić.


Zdjęcie Często korzystasz z klimatyzacji? Sprawdź, jakie choroby może powodować! #2

Zapalenie spojówek

W klimatyzowanym pomieszczeniu powietrze najczęściej jest bardzo suche. Wysusza to nasze śluzówki, w tym oczy. Suche oczy są dużo bardziej narażone na poddanie się wirusom. Co więcej, w kurzu wypychanym przez zanieczyszczoną klimatyzację znajduje się sporo wirusów powodujących zapalenie spojówek.

Zakażenie pleśnią

Wilgotne miejsca to idealne środowisko do rozwoju pleśni. W klimatyzacji najczęściej właśnie takie warunki panują. Konieczne jest więc regularne czyszczenie naszej klimatyzacji. Zarodki pleśni i grzybów mogą przetrwać w uśpieniu kilkanaście lat, czekając, aż ich warunki się polepszą!Jak temu wszystkiemu zapobiec?

Konieczne jest przede wszystkim regularne czyszczenie klimatyzacji oraz wymiana filtrów. Dotyczy to zarówno klimatyzacji w pomieszczeniu, jak i w samochodzie. Warto pamiętać więc o serwisowaniu systemu klimatyzacji w naszym aucie. Nie zapominajmy też o wietrzeniu pomieszczenia i odkurzaniu wnętrza auta. Kurz wydobywający się z siedzeń pojazdu nie ma szans wydostać się poza samochód, kiedy nie otwieramy okien. Klimatyzacja więc dmucha na nas zakurzonym, brudnym powietrzem.

Zdjęcie Często korzystasz z klimatyzacji? Sprawdź, jakie choroby może powodować! #3