Klimatyzacja szkodzi zdrowiu? Zaskakujące fakty, które musisz znać!

Patrycja
Zdrowie
24.06.2022 12:15
Klimatyzacja szkodzi zdrowiu? Zaskakujące fakty, które musisz znać!

Wiele osób uważa, że klimatyzacja szkodzi, powoduje szereg chorób i przyczynia się do złego samopoczucia. Czy tak jest naprawdę? Obalamy popularne mity o klimatyzacji!

Klimatyzacja a zdrowie: szkodzi czy nie?

Klimatyzacja pozwala się ochłodzić podczas upałów, sprawia, że lepiej się czujemy i efektywniej pracujemy. Z drugiej strony wiele osób uważa, że klimatyzacja szkodzi, powoduje szereg chorób i przyczynia się do złego samopoczucia. Często obwinia się ją o różne dolegliwości, jak bolące gardło, katar, przewiane plecy, a nawet alergię. Jak jest naprawdę?

Obalamy popularne mity o klimatyzacji!

Jednym przeszkadza, a inni nie wyobrażają sobie bez niej życia. Jedno jest pewne, wokół klimatyzacji narosło wiele mitów. Obalamy najpopularniejsze z nich!

Klimatyzacja szkodzi zdrowiu

To mit! Badania dowodzą, że jest wręcz przeciwnie- w wielu przypadkach ma korzystny wpływ na zdrowie.

Naukowcy udowodnili, że podczas wysokich upałów, osoby które przebywają poza klimatyzowanymi pomieszczeniami, częściej doświadczają zaburzeń cieplnych, dolegliwości sercowo-naczyniowych, żołądkowych oraz neurologicznych. Oprócz tego stosowanie klimatyzacji w oddziałach szpitalnych znacznie zmniejsza ryzyko zgonu (o 40%) w związku z falami upałów.

Klimatyzacja powoduje alergię

Nie można być uczulonym na klimatyzację, wydostające się z niej zimne powietrze w żaden sposób nie może być przyczyną alergii.

Jednak gdy klimatyzator nie jest regularnie czyszczony i prawidłowo konserwowany, staje się siedliskiem chorobotwórczych roztoczy i grzybów. A to może pogarszać objawy u osób na nie uczulonych.

Zdjęcie Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu? #1

Klimatyzacja wywołuje przeziębienie

To kolejny, często powtarzany mit. Klimatyzacja nie jest bezpośrednią przyczyną infekcji i stanu zapalnego, nie wywołuje chorób związanych z układem oddechowych. Za te dolegliwości odpowiedzialne są wirusy, a nie zimne powietrze wydostające się z klimatyzacji.

Klimatyzacja sprzyja infekcjom górnych dróg

A jednak jest w tym ziarno prawdy... Klimatyzacja wysusza powietrze, czyli również śluzówki nosa i gardła. Przez to drogi oddechowe gorzej radzą sobie z chorobotwórczymi czynnikami i słabiej się oczyszczają. To sprzyja takim chorobom jak: infekcje górnych dróg oddechowych, zakażenia gardła, nosa i uszu. Duże różnice temperatur, powyżej 10°C, sprawiają, że osłabia się miejscowa odporność.

Klimatyzacja chroni przed odwodnieniem

To mit. Choć wydawałoby się, że w klimatyzowanym pomieszczeniu organizm nie odwania się tak szybko, nie jest to prawdą. Podczas upałów należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. W gorące dni trzeba pić znacznie więcej, nawet 2-3 litry płynów dziennie!

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną