Zapalenie dróg moczowych! Jak sobie pomóc? Co możemy kupić bez recepty?

Patrycja
Zdrowie
01.03.2019 22:44
Zapalenie dróg moczowych! Jak sobie pomóc? Co możemy kupić bez recepty?

Każda z nas nie raz zmagała się z zapaleniem pęcherza. Jak sobie poradzić kiedy nie mamy jak udać się do lekarza? Na jakie preparaty dostępne w aptece bez recepty warto zwrócić uwagę?

Zakażenie pęcherza powodują najczęściej pałeczki okrężnicy Escherichia coli obecne w drogach moczowych. Najczęściej problem ten dotyczy Nas, kobiet, głównie z powodu krótkiej cewki moczowej. Bardziej narażone są kobiety aktywne seksualnie i po menopauzie. Zaczyna się dyskomfortem w trakcie oddawania moczu, przechodzi w parcie na pęcherz, któremu towarzyszy ból.

Zdjęcie Zapalenie dróg moczowych! Jak sobie pomóc? Co możemy kupić bez recepty? #1

Warto wtedy udać się do apteki po coś konkretnego. Przygotowałyśmy dla Was listę preparatów, po które śmiało możecie sięgać.

Urosal to lek o działaniu przeciwbakteryjnym. Wykazuje także działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jest to preparat złożony z metenaminy i salicylanu fenylu, co umożliwia kompleksowe leczenie i profilaktykę zakażeń dróg moczowych.

Zdjęcie Zapalenie dróg moczowych! Jak sobie pomóc? Co możemy kupić bez recepty? #2

Furagina to kolejny lek, którego substancją czynną jest pochodna nitrofuranu. Substancja ta hamuje rozwój bakterii wywołujących zakażenia układu moczowego. Jest najczęściej wybieranym przez nas preparatem, gdyż szybko pomaga na przykre objawy, jednak jej wybór powinien być uzasadniony. Nie możemy stosować jej w samoleczeniu w celach profilaktycznych, chyba że lekarz zleci inaczej. Zbyt częste i pochopne stosowanie furaginy może doprowadzić do wytworzenia się odporności na nią.

Zdjęcie Zapalenie dróg moczowych! Jak sobie pomóc? Co możemy kupić bez recepty? #3

Urosept jest lekiem tradycyjnie stosowanym w problemach z układem moczowym. Ma łagodne działanie moczopędne, jego skuteczność opiera się jednak na długotrwałym stosowaniu.

Zdjęcie Zapalenie dróg moczowych! Jak sobie pomóc? Co możemy kupić bez recepty? #4

Urofort to lek tradycyjnie stosowany w przypadku łagodnych, również nawracających zakażeń dróg moczowych. Pobudza wydzielanie i poprawia przepływ moczu.

Zdjęcie Zapalenie dróg moczowych! Jak sobie pomóc? Co możemy kupić bez recepty? #5

Nefrobonisol to lek występujący w płynnej postaci, pochodzenia roślinnego złożony z nalewki z ziela nawłoci , ziela skrzypu, ziela pokrzywy, soku z brzozy, korzenia mniszka i ziela krwawnika. Ma działanie moczopędne, stosowany jest w łagodnych stanach zapalnych dolnych dróg moczowych.

Zdjęcie Zapalenie dróg moczowych! Jak sobie pomóc? Co możemy kupić bez recepty? #6

Żurawina - celowo nie wymieniamy tutaj nazwy preparatu, gdyż jest ich cała masa. Niezależnie od tego jaki wybierzemy sprawdzi się idealnie podawana samodzielnie lub jako dodatek. Owoce żurawiny zawierają proantocyjanidyny, które ograniczają przyleganie baterii do błony dróg moczowych, obniżają także pH moczu. Przyjmowanie żurawiny w profilaktyce jest skuteczne i daje dobre długotrwałe efekty. Warto pamiętać, że żurawiny nie powinny przyjmować osoby z kamicą nerkową, pacjenci leczeni np. acenokumarolem , ponieważ zwiększa ona ryzyko krwawień.

Zdjęcie Zapalenie dróg moczowych! Jak sobie pomóc? Co możemy kupić bez recepty? #7

Zioła na dezynfekcję dróg moczowych:

 • liść mącznicy lekarskiej
 • liść borówki brusznicy
 • liść ortosyfony (działa również moczopędnie)

Zioła działające moczopędnie:

 • ziele skrzypu
 • liść brzozy
 • korzeń lubczyku
 • liść pokrzywy
Zdjęcie Zapalenie dróg moczowych! Jak sobie pomóc? Co możemy kupić bez recepty? #8

Profilaktyka Szczególnie ważna jest dla kobiet u których zakażenie dróg moczowych jest nawracające.

 • picie odpowiednio dużej ilości wody, wypijanie dodatkowej szklanki napoju przed stosunkiem
 • nie zwlekanie z oddawaniem moczu, bezwzględne oddawanie moczu po stosunku
 • podcieranie się od przodu do tyłu
 • codzienne mycie, a także higiena przed i po stosunku
 • rezygnacja z środków plemnikobójczych
 • unikanie przechłodzenia, głównie dolnych partii ciała
 • stosowanie ciepłych kąpieli, najlepiej siedzących
 • picie niesłodzonego soku z żurawiny

Zdjęcie Zapalenie dróg moczowych! Jak sobie pomóc? Co możemy kupić bez recepty? #9

Pamiętajmy, że długo utrzymujące się objawy, nie przynoszące efektów samodzielne leczenie, krwiomocz, cukrzyca czy ciąża są wskazaniem do wizyty lekarskiej.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną