Zapalenie pęcherza moczowego — jak poradzić sobie z tym problemem?

Sponsorowany
Zdrowie
08.04.2023 18:50
Zapalenie pęcherza moczowego — jak poradzić sobie z tym problemem?

Zapalenie pęcherza moczowego jest rodzajem infekcji, która znacznie uprzykrza codzienne funkcjonowanie. Choroba w szczególności dotyczy młodych kobiet — ponad połowa kobiet doświadcza jej co najmniej raz w ciągu swojego życia. Choroba manifestuje się częstym oddawaniem moczu, a również bólem w dolnej części brzucha. 

Chociaż zapalenie pęcherza moczowego nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, to warto mieć na uwadze, iż nieleczona infekcja przyczynia się do powstania powikłań. Z tego względu nie można bagatelizować problemu i jak najszybciej udać się po pomoc do specjalisty centrum medycznegoW jaki sposób zdiagnozować zapalenie pęcherza moczowego? Na czym polega leczenie tego schorzenia? Odpowiadamy!

Czym objawia się zapalenie pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego może objawiać się przede wszystkim:

  • zaburzeniami w oddawaniu moczu takimi jak częstomocz;
  • nagłym oraz bolesnym parciem na oddawanie moczu;
  • wzrostem temperatury ciała;
  • bólem nad spojeniem łonowym;

Chociaż zaburzenia w oddawaniu moczu mogą wystąpić w przypadku zapalenia cewki moczowej lub pochwy, zapalenie pęcherza moczowego jest bardziej prawdopodobne, gdy występują objawy takie jak: częstomocz, nagłe parcie lub krwiomocz. Ponadto tego typu dolegliwości charakteryzują się znacznym nasileniem i pojawiają się nagle, ale nie dochodzi do wystąpienia innych symptomów podrażnienia pochwy ani upławów.

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego

Najczęstszą przyczyną zakażenia układu moczowego jest bakteria Escherichia coli powszechnie występująca w jelicie grubym. Może się ona przedostać z odbytu do ujścia cewki moczowej, a następnie do pęcherza i ewentualnie do nerek. Takie zakażenia dotyczą przede wszystkim kobiet w wieku rozrodczym i stanowią około 90% przypadków. W pozostałych 10% przypadków przyczyną zakażenia są inne drobnoustroje, a dodatkowe nieprawidłowości w obrębie dróg moczowych często sprzyjają rozwojowi infekcji.

Oprócz tego warto pamiętać, że istnieją inne czynniki ryzyka rozwoju zapalenia pęcherza moczowego, np.:

  • używanie tamponów;
  • długotrwałe cewnikowanie;
  • cukrzyca;
  • zażywanie niektórych leków;
  • nieprawidłowe nawodnienie organizmu;
  • stosowanie antykoncepcji dopochwowej;
  • stosowanie produktów perfumowanych do pielęgnacji okolic intymnych;
  • nieprzestrzeganie zasad higieny intymnej.

Na czym polega diagnoza zapalenia pęcherza moczowego?

Aby rozpoznać zapalenie pęcherza moczowego, lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, a także może zlecić wykonanie innych badań. Specjalista na podstawie zgłaszanych przez chorego dolegliwości oraz wyników badań stawia odpowiednią diagnozę. Standardowym badaniem wykonywanym w przypadku podejrzenia zapalenia pęcherza moczowego jest badanie ogólne moczu. Zwiększona liczba leukocytów w moczu wskazuje na obecność stanu zapalnego, a obecność erytrocytów i białka w moczu jest również częstym objawem zakażenia.

Ponadto, gdy istnieje podejrzenie powikłania lub nieprawidłowości w układzie moczowym, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań obrazowych, takich jak USG nerek i dróg moczowychurografię lub tomografię komputerową.

Zapalenie pęcherza moczowego — jak wyleczyć?

Leczenie zakażeń układu moczowego opiera się przede wszystkim na stosowaniu farmakoterapii, w której najczęściej używane są antybiotyki. Zazwyczaj wystarcza około 7-dniowa terapia, jednak to lekarz indywidualnie dobiera lek na podstawie antybiogramu, który określa wrażliwość bakterii na konkretne antybiotyki. W przypadku, gdy nie wykonano posiewu moczu, specjalista przepisuje lek działający przeciwko Escherichia coli.

Ponadto leczenie zapalenia pęcherza moczowego obejmuje również stosowanie chemioterapeutyków pełniących funkcję środków przeciwbakteryjnych. Te leki uszkadzają DNA patogenów i hamują syntezę białek. W niektórych przypadkach tego typu farmaceutyki wystarczają do zwalczania objawów, co unika konieczności stosowania antybiotyków.

Zapalenie pęcherza moczowego — na czym polega profilaktyka?

Aby zapobiec nawrotom choroby po zakończeniu leczenia, warto w codziennym życiu stosować następujące metody profilaktyki:

  • Zwiększenie objętości wypijanych płynów – zalecana ilość wypitych płynów dla dorosłego człowieka to 1,5-2 litry.
  • Wzbogacanie diety w produkty bogate w witaminę C — warto w swojej diecie pamiętać o spożywaniu owocach dzikiej róży, żurawiny, cytrusów, czy warzyw kapustnych, chrzanu, papryki, ponieważ wykazują one właściwości zakwaszające mocz. To z kolei utrudnia rozwój szkodliwych drobnoustrojów.
  • Wycieranie okolicy krocza zawsze w kierunku od przodu do tyłu – dzięki temu zmniejsza się ryzyko przemieszczania bakterii z okolicy odbytu do ujścia cewki moczowej.
  • Przywiązanie większej uwagi na pielęgnacje okolic intymnych zwłaszcza w czasie menstruacji.
  • Oddawanie moczu od razu po odbyciu stosunku płciowego — dzięki temu dochodzi do wypłukania ewentualnych bakterii, które dostały się do cewki moczowej.
  • Codzienne picie soku z żurawiny lub stosowanie doustnych preparatów żurawinowych — związki znajdujące się w żurawinie uniemożliwiają przyleganie bakterii E. coli do błony śluzowej dróg moczowych.
  • Noszenie przewiewnej mielizny z naturalnych materiałów, np. bawełny.

Nawracające zapalenie pęcherza moczowego

Jeśli objawy związane z zakażeniem układu moczowego utrzymują się lub nawracają w ciągu tygodnia bądź jeśli choroba wymaga leczenia dwukrotnie, należy podejrzewać obecność szczepów bakterii opornych na leki przeciwbakteryjne lub nawrót choroby. W takich przypadkach zaleca się wykonanie posiewu moczu i rozpoczęcie leczenia antybiotykiem o szerokim spektrum działania, np.fluorochinolonem. Jeżeli w ciągu co 6 miesięcy po skutecznym leczeniu zakażenia układu moczowego dochodzi do ponownego zapalenia pęcherza moczowego, lekarz może rozważyć zastosowanie innego leku pierwszej linii niż ten, który był stosowany wcześniej.

Bibliografia:

  1. T. M. Hooton, Niepowikłane zakażenia układu moczowego, N Engl J Med 2012;366:1028-37 https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/914/original/30-40.pdf?1472117637 [dostęp online: 31.03.2023]
  2. Drabczyk R. Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego — objawy, przyczyny, leki i leczenie, Medycyna Praktyczna dla pacjentów, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego [dostęp online: 31.03.2023]
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną