Styl życia Sardyńczyków. Co robią, by dożyć 100 lat? Skorzystaj z ich nawyków

Styl życia Sardyńczyków. Co robią, by dożyć 100 lat? Skorzystaj z ich nawyków

Sardynia jest piękną wyspą. Wspaniałe widoki, kuchnia i ludzie to jednak nie wszystkie zalety tego miejsca. Okazuje się, że od dawna ludzie z różnych zakątków świata zastanawiają się, dlatego to właśnie Sardyńczycy żyją tak długo. Najciekawsze jest to, że istnieje na to pytanie odpowiedź.

Zdjęcie Styl życia Sardyńczyków. Co robią, by dożyć 100 lat? Skorzystaj z ich nawyków #1

Na długość życia mieszkańców Sardynii ma wpływ wiele czynników. Jednak nie jest to ani nieskazitelnie czysta woda, czystsze powietrze, czy mocne słońce. Odpowiedź jest o wiele prostsza i co najważniejsze – nawyki przedłużające życie możemy zastosować u siebie beż żadnego problemu.

Specyficzna aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowia. Wszyscy mamy tego świadomość. Jednak nie mowa tutaj wcale o przerzucaniu ciężkiej sztangi na siłowni, chodzeniu 5 razy w tygodniu na pilates, czy przebieganiu 10 kilometrów dziennie. Ich wysiłek fizyczny nie był sztucznie wymuszany. Ukształtowanie terenu Sardynii zmuszało jej mieszkańców do wykonywania lekkiego, ale bardzo częstego wysiłku fizycznego. Dalekie spacery po lekko górzystym terenie każdego dnia przyczyniły się do ich długowieczności. Współcześni stulatkowie nie mieli dostępuj do taksówek, ani innych ułatwień.

Podejście do pracy

Współcześni stulatkowie mieli zdecydowanie inne podejście do pracy. Pracę traktowali jako część swojego życia. Przyjemną część, a nie smutny obowiązek. To zdecydowanie redukowało codzienną dawkę stresu. Każdy wykonywał to, co do niego należy z uśmiechem na twarzy. Często pomimo dużego zmęczenia.Choć wyeliminowanie stresu nie jest możliwe nawet dla Sardyńczyków, byli oni w stanie doskonale się relaksować. Modlitwa była jednym z ich sposobów na niegromadzenie stresu.

Relacje z bliskimi

Sardyńczycy żyją raczej w małych społecznościach. Są otwarci na nowych ludzi, jednak nie dopuszczają ich zbyt blisko. Jak żadne inne społeczeństwo doskonale realizują pojęcie przyjaźni, bliskości i relacji, co daje im duże poczucie bezpieczeństwa. Pokolenia rodzin mieszkają blisko siebie i stanowią dla siebie ogromną część życia. Relacje z innymi mają zdecydowany wpływ na długowieczność.

Kuchnia

Zdjęcie Styl życia Sardyńczyków. Co robią, by dożyć 100 lat? Skorzystaj z ich nawyków #2

Kuchnia na Sardynii ma jedną ważną zasadę – unikamy nowych wynalazków i jemy to, co jedli nasi rodzice i dziadkowie. To sprawia, że podstawę diety Sardyńczyków stanowią produkty lokalnie produkowane, bo właśnie do tych lokalnych produktów przyzwyczajeni byli ich przodkowie. Co więc na co dzień jedzą Sardyńczycy? Pełnoziarniste makarony i pieczywo, bób, bakłażany, fasola, cukinia, ziemniaki, pomidory, produkty mleczne z mleka koziego i inne naturalne produkty. Produktów tych nie przetwarzają zbyt mocno, nie smażą w głębokim tłuszczu. Warto również wspomnieć o tym, że w diecie stuletnich Sardyńczyków było dość mało mięsa.

Wino

Na Sardynii, jak i w innych miejscach na Ziemi, gdzie występuje znacząca długość życia, pija się czerwone wino. Zawiera ono flawonoidy, które doskonale wpływają na cały organizm. Stanowią one naturalny środek przeciwzapalny oraz hamują procesy starzenia. Co ciekawe, w winie sardyńskim dobroczynnych substancji jest o wiele więcej. Flawonoidy znajdziemy również w herbacie, warzywach i owocach. Warto również dodać, że Sardyńczycy zazwyczaj nie wypijali w ciągu dnia więcej niż 3 lampek czerwonego wina.

Jak widać, nawyki, które prowadzą do długowieczności wcale nie są takie trudne do wprowadzenia we własne życie. Nie trzeba mieszkać na pięknej wyspie, aby żyć zdrowo i długo.

Agnieszka

true

Polecane