Trójkąt śmierci na twarzy. Czym jest i dlaczego może być groźny?

Agnieszka

Zdrowie

04.11.2018 11:11

Trójkąt śmierci na twarzy. Czym jest i dlaczego może być groźny?

Osoby mające problemy z cerą doskonale wiedzą, że trudno pozbyć się nawyku wyciskania pryszczy, pomimo tego, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to szkodliwe. Warto jednak zwrócić na to uwagę, ponieważ wyciskanie ropy, szczególnie w obszarze „trójkąta śmierci” może być bardziej niebezpieczne, niż myślimy.

Zdjęcie Trójkąt śmierci na twarzy. Czym jest i dlaczego może być groźny? #1

„Trójkąt śmierci” znajduje się na twarzy każdego z nas. Jest to obszar w kształcie trójkąta, który ciągnie się od jednego do drugiego kącika ust i prowadzi przez nos aż do punktu między oczami. Trójkąt ten może sprawiać problemy, ponieważ charakteryzuje się specyficznym unaczynieniem żylnym.

Trójkąt połączony jest z obszarami czaszki za pomocą naczyń krwionośnych. To sprawia, że wszystkie infekcje pojawiające się w obrębie trójkąta mogą się szybko i bezproblemowo rozprzestrzenić.

W obrębie trójkąta znajdują się dwa dopływy żylne, które docierają bezpośrednio do zatoki jamistej znajdującej się w czaszce. To właśnie za pomocą tych żył może dojść do zakażenia. Najczęściej ma to miejsce w przypadku czyraka nosa lub wargi, jednak wyciskanie zmian skórnych również może być niebezpieczne. Dlaczego?

Zdjęcie Trójkąt śmierci na twarzy. Czym jest i dlaczego może być groźny? #2
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C3%B3jk%C4%85t_%C5%9Bmierci#/media/File:Danger_triangle_of_the_face_diagram.jpg

Wyciskanie pryszczy prowadzi do wydostawania się ropy na zewnątrz. To z kolei sprawia, że jesteśmy dużo bardziej narażeni na rozwijanie się bakterii gronkowca złocistego w tym miejscu. Bakterie, które dostaną się do krwiobiegu przez otwartą rankę, za pomocą żyły twarzowej i żyły ocznej górnej mogą przedostać się dalej i wywołać infekcję zatoki jamistej. W ten sposób niegroźna infekcja gronkowca na skórze może doprowadzić do niebezpiecznej choroby.

Zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej

Zapalenie zatoki jamistej to groźna infekcja wewnątrzczaszkowa. Jego objawy to:

  • Objawy grypopodobne
  • Zaburzenia widzenia spowodowane podrażnieniem nerwów czaszkowych
  • Światłowstręt
  • Wytrzeszcz gałek ocznych
  • Przeczulica twarzy
  • Opuchlizna oczu

Zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej leczy się antybiotykami, lekami przeciwzakrzepowymi i glikokortykosteroidami. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak chirurgiczne czyszczenie zatok.