5 oznak świadczących o braku witamin. Przypatrz się swojej twarzy!

Piotr

Zdrowie

31.10.2018 19:40

5 oznak świadczących o braku witamin. Przypatrz się swojej twarzy!

W okresie zimowym nasza dieta często ulega zmianie. W sklepach nie ma już tak dużego wyboru świeżych warzyw i owoców jak latem. Do tego dochodzi brak słońca i już jesteśmy narażeni na niedobór witamin. To wszystko z pewnością odbije się na naszym organizmie. Wśród objawów możemy wymienić: bezsenność, anemię, bóle stawów, zły nastrój, ogólne przemęczenie, a także brak ochoty na seks.

Zdjęcie 5 oznak świadczących o braku witamin. Przypatrz się swojej twarzy! #1

Zastanawiasz się, czy Tobie brakuje witamin? Przypatrz się swojej twarzy. To właśnie ona, jako pierwsza zdradza oznaki niedoborów witamin i innych minerałów.

Poniżej prezentujemy 5 oznak świadczących o braku witamin.

PĘKAJĄCE KĄCIKI UST

Jeżeli kąciki Twoich ust są suche i popękane, to najczęściej odpowiada za to brak cynku, witaminy B oraz żelaza. Możesz uzupełnić te składniki, spożywając więcej tuńczyka, suszonych pomidorów, jajek, roślin strączkowych oraz orzeszków ziemnych. Zaleca się także włączenie do diety produktów, które zawierają dużo witaminy C. Pamiętaj, że ta witamina wspomaga przyswajanie żelaza.

Zdjęcie 5 oznak świadczących o braku witamin. Przypatrz się swojej twarzy! #2

WYPADANIE WŁOSÓW

Wypadanie włosów najczęściej powoduje niedobór witaminy B7, czyli biotyny. Często jednocześnie pojawia się spadek nastroju, senność, a także zapalenie spojówek. Niedobór biotyny wynika nie tylko z niewłaściwej diety. Jeżeli przez długi okres przyjmowaliśmy antybiotyki, to również jesteśmy narażeni na niedobór tej witaminy. Aby dostarczyć jej więcej do naszego organizmu, jedz więcej awokado, bananów, kalafiora, orzechów laskowych oraz żółtek jaj.

Zdjęcie 5 oznak świadczących o braku witamin. Przypatrz się swojej twarzy! #3

OPUCHNIĘTE I PODKRĄŻONE OCZY

Te problemy mogą wynikać z niedoborów witaminy K oraz żelaza. Inną przyczyną może być np. cukrzyca czy alergia. Jednak, jeżeli problem wynika z niewłaściwej diety, to warto jeść dużo kapusty, drobiu, pietruszki, soczewicy, brokułów oraz brukselki.

Zdjęcie 5 oznak świadczących o braku witamin. Przypatrz się swojej twarzy! #4

TRĄDZIK

Jeżeli często na Twojej twarzy pojawiają się różne krostki i wypryski, to być może cierpisz na niedobór witamin A i D. Winowajcą może też być niedobór kwasów tłuszczowych. Włącz do swojej diety więcej łososia, migdałów, orzechów włoskich, papryki, masła i marchwi.

Zdjęcie 5 oznak świadczących o braku witamin. Przypatrz się swojej twarzy! #5

SUCHA I BLADA SKÓRA

Nienaturalnie blada i przesuszona skóra może świadczyć o braku witamin A, C, a także witamin z grupy B. Często może Ci wtedy towarzyszyć gorszy nastrój. Warto uzupełnić te niedobory, spożywając więcej produktów bogatych w te witaminy i związki. Jedz więcej nasion słonecznika, orzechów, zielonych i pomarańczowych warzyw, jajek i brukselki. Nie zapomnij także o owocach!

Zdjęcie 5 oznak świadczących o braku witamin. Przypatrz się swojej twarzy! #6