Zdrowy sen jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania. Niestety, zaburzenia oddychania podczas snu, takie jak chrapanie uniemożliwiają pełną regenerację organizmu. Osoba, która chrapie często budzi się niewyspana, niedotleniona, z bólem głowy. Dlaczego tak się dzieje?
Chrapanie powiązane jest z bezdechem sennych. Dochodzi wtedy do spłycenia oddechu oraz do kilkusekundowego zatrzymania oddychania. Fakt, że osoba chrapiąca śpi sprawia, że niedobór tlenu nie jest aż tak destrukcyjny dla mózgu. Jednak takie bezdechy bardzo utrudniają organizmowi głęboki sen. Skutkuje to między innymi:
-Bólem głowy rano, który jest spowodowany niedotlenieniem.
-Niewyspaniem i rozkojarzeniem.
-Osłabieniem pamięci.
-Znaczącym spadkiem libido.
W wyniku chrapania i bezdechów sennych mogą pojawić się również groźne i przewlekłe choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze, czy choroba niedokrwienna serca.
#Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń oddychania podczas snu?
-Otyłość
-Używki
-Niewłaściwa dieta
-Niedoczynność tarczycy
-Alergiczny nieżyt nosa
-Infekcje układu oddechowego
-Zbyt długi języczek
-Przerost migdałków
-Skrzywienie przegrody nosowej
#Chrapanie a bezpieczeństwo na drodze
Zaburzenia oddychania podczas snu mogą mieć destrukcyjny wpływ na kierowców. Szczególnie podczas długiej i monotonnej jazdy.
Rozkojarzenie, niewyspanie oraz zmęczenie mogą doprowadzić do utracenia panowania nad samochodem lub do zaśnięcia w długiej trasie. Widzą o tym specjaliście, dlatego kierowcy zawodowi badani są pod kątem bezdechu sennego. Jednak w Polsce osób chrapiących jest aż 10 ml, z czego 80% to mężczyźni. Warto więc zadbać o jakość swojego snu:
-Zrezygnować z używek
-Zadbać zdrową dietę
-Pozbyć się nadwagi
-Przebadać się u laryngologa, który wykryje przyczynę chrapania i bezdechu jeśli ma ona podłoże anatomiczne (przegroda, migdałki, języczek).