Jakie choroby nam grożą, jak nie będziemy się szczepić?

Magdalena

Zdrowie

14.11.2018 22:26

Jakie choroby nam grożą, jak nie będziemy się szczepić?

W Polsce coraz mocniej szerzona propaganda antyszczepionkowców ma już swoje odbicie w postaci coraz większej liczby osób chorych na odrę. Niestety to nie jedyna choroba, która powraca po latach.

Coraz większa zachorowalność w Europie

Do tej pory, dzięki obowiązkowym szczepieniom, choroby zakaźne takie jak odra, krztusiec, polio czy gruźlica występowały w Europie bardzo sporadycznie. Po latach niestety powracają, a wszystko przez to, że coraz więcej osób podejmuje decyzje o nieszczepieniu dzieci. Liczba zachorowań gwałtownie wzrasta. W ciągu ostatniego roku, w Europie, odnotowano ponad 2,5 krotny wzrost zachorowań na odrę- największy we Francji, Grecji, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Na Ukrainie podejrzewa się nawet epidemię.

Zdjęcie Jakie choroby nam grożą, jak nie będziemy się szczepić? #1

Sytuacja w Polsce

W Polsce sytuacja nie jest lepsza. W tym roku zanotowano już 128 zachorowań na odrę. To prawie dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. I mimo obowiązkowych szczepień, ponad 34 tyś osób w tym roku odmówiło szczepień. Jeśli ruch antyszczepionkowców nadal będzie poszerzał swoje horyzonty, grozi nam powrót do przeszłości, kiedy to epidemie odry wybuchały co 2-3 lata.

Zdjęcie Jakie choroby nam grożą, jak nie będziemy się szczepić? #2

Choroby zakaźne

Choroby zakaźne są bardzo groźne i nieprzewidywalne. Każdy organizm inaczej przechodzi chorobę, jedni łagodniej, inni ciężej. Dla niektórych może skończyć się nawet śmiercią.

Jakie choroby nam grożą w przypadku nieszczepienia?

Odra- jest chorobą wywołaną przez wirusy. Objawia się czerwonymi plamkami i grudkami na ciele i wysoką gorączką. Możliwe powikłania w postaci zapalenia płuc lub mięśnia sercowego. W Polsce, w latach 1965-1974 roku z powodu tej choroby rocznie umierało 200-300 dzieci.

Zdjęcie Jakie choroby nam grożą, jak nie będziemy się szczepić? #3

Krztusiec- choroba wywołana przez pałeczkę krztuśca, rozprzestrzeniająca się drogą kropelkową. Do najczęstszych objawów należą: katar, zapalenie gardła, kaszel, przekrwione spojówki oraz gorączka. Powikłaniami może być zapalenie płuc i ucha zewnętrznego, ropniak opłucnej, czy rozdema płuc.


Gruźlica- choroba wywołana przez prątka gruźlicy. Najczęstszą odmianą choroby jest gruźlica płuc, objawiająca się uporczywym kaszlem, stanami podgorączkowymi i nocnymi potami. Najbardziej narażone na nią są osoby z obniżoną odpornością.

Zdjęcie Jakie choroby nam grożą, jak nie będziemy się szczepić? #4

Polio (choroba Heinego- Medina)- choroba wywołana przez wirus RNA. Objawia się gorączką, biegunką i bólem gardła. Może prowadzić do ciężkich porażeń ciała, a nawet śmierci.

Czy warto zatem ulegać propagandzie ruchu antyszczepionkowców i narażać własne dzieci?