Zdrowie

6 produktów spożywczych, które WCALE nie są złe dla naszego zdrowia

Diana

March 11, 2018, 2:04 p.m.

6 produktów spożywczych, które WCALE nie są złe dla naszego zdrowia

Cały częściej jesteśmy zasypywani informacjami na temat odżywiania i jego wpływu na nasze zdrowie. Obecnie przeprowadza się wiele badań, dzięki którym odkrywamy nowe właściwości produktów. Niestety, istnieje wiele powszechnych mitów na temat jedzenia, które jest bardzo zdrowe, ale mimo to uważane jest za szkodliwe dla naszego organizmu. Poznaj 6 z nich.

1. Popcorn

Uważany jest za bardzo niezdrową przekąskę i od lat zalecało się unikanie go. Okazuje się jednak, że ten rodzaj kukurydzy posiada bardzo dużą dawkę polifenoli odpowiedzialnych za zmniejszenie ryzyka chorób nowotworowych i serca. Jest też źródłem przeciwutleniaczy, odpowiedzialnych za hamowanie procesu starzenia się komórek. Dodatkowo nie zawiera żadnych dodatkowych substancji smakowych czy barwiących oraz polepszaczy smaku (ewentualnie sól czy masło), dlatego jest on najzdrowszą przekąską, jaką możesz wybrać.

Zdjęcie 6 produktów spożywczych, które WCALE nie są złe dla naszego zdrowia #1
źródło: https://pl.pinterest.com/pin/245446248419943616/

2. Kawa
Przez wiele lat zalecało się ograniczenia spożywania kawy i produktów kofeinowych, ponieważ błędnie twierdzono, że prowadzi do chorób układu krążenia i trawiennego. Okazuje się jednak całkiem odwrotnie- picie kawy ma dobroczynny wpływ na choroby serca. Zmniejsza też ryzyko zachorowań na Parkinsona oraz Alzhaimera.

Zdjęcie 6 produktów spożywczych, które WCALE nie są złe dla naszego zdrowia #2
źródło: https://pl.pinterest.com/pin/260153315944567999/

3. Jajka
Przez wiele lat ostrzegano przed nadmiernym spożywaniem jajek, ze względu na ich wysoki cholesterol. Co więcej- krążył mit mówiący o tym, że mężczyźni nnie powinni zjadać więcej niż dwa jajka tygodniowo! Miało to mieć wpływ na płodność.
Obecnie wiemy, że jajko to najlepsze źródło wapnia i witaminy D, a zawarty w nim cholesterol jest dobry dla naszego zdrowia.

Zdjęcie 6 produktów spożywczych, które WCALE nie są złe dla naszego zdrowia #3
źródło: shutterstock

4. Tłuste mleko, śmietana i masło
Od wielu lat twierdzono, że należy unikać dużej ilości tłuszczów, szczególnie tych zwierzęcych. Na szczęście najnowsze badania wykazują, że to właśnie tłuszcz transportuje witaminy, poprawia funkcjonowanie mózgu i całego organizmu, oraz wspomaga odchudzanie. Często jednym z czynników prowadzących do anemii jest właśnie niedobór tłuszczów- to on pomaga transportować i wchłaniać witaminy.

Zdjęcie 6 produktów spożywczych, które WCALE nie są złe dla naszego zdrowia #4
żródło: shutterstock

5. Pizza
Pizza to jedno z najbardziej ulubionych dań na świecie. Od lat uważana jest za niezdrowy fast-food. Okazuje się, że jest bardzo wartościowym posiłkiem. Należy tylko zwracać uwagę na jakość składników- używać prawdziwego sera, dobrej jakości warzyw i mięsa. Ostatnio nawet światowej sławy dietetyczka wytłumaczyła, dlaczego pizza jest lepsza na śniadanie niż owsianka.

Zdjęcie 6 produktów spożywczych, które WCALE nie są złe dla naszego zdrowia #5
żródło: shutterstock

6. Ziemniaki

Zdjęcie 6 produktów spożywczych, które WCALE nie są złe dla naszego zdrowia #6
źródło: shutterstock

O teorii, że ziemniaki tuczą słyszymy od dzieciństwa. Jednak jest to jeden wielki mit. Co prawda, zawierają dużo węglowodanów, ale oprócz tego bardzo dużo witamin. Tuczą jedynie te, smażone w głębokim oleju, lub przyrządzone z dużą ilością śmietany i masła. Nienależy ich unikać w swojej diecie. Jeśli nie jesteś do końca przekonany, co do faktu, że zwykłe ziemniaki są zdrowe, możesz zastąpić je np. batatami czy fioletowymi ziemniakami.