Dofinansowanie 500 plus na psa lub kota! Koniecznie złóż wniosek i pilnuj ważnego terminu!

Agnieszka
Dofinansowania
11.07.2024 11:52
Dofinansowanie 500 plus na psa lub kota! Koniecznie złóż wniosek i pilnuj ważnego terminu!

Niewielu właścicieli czworonogów wie, że mogą starać się o dofinansowanie na swoje zwierzęta, które wynosi kilkaset złotych. Mowa o tak zwanym 500 plus na psa lub kota. Pieniądze te pozwolą odciążyć budżet domowy w przypadku niektórych zabiegów. 

“500 plus na psa i kota”

Każdy, kto ma kota lub psa doskonale wie, że musi liczyć się ze sporymi kosztami. Mowa nie tylko o produktach pierwszej potrzeby, jak jedzenie czy żwirek. Często bowiem podstawowe wizyty u weterynarzy mogą kosztować kilkaset złotych, nie wspominając już o szczepieniach czy poważniejszych problemach ze zdrowiem. 

Część gmin w Polsce postanowiła uruchomić program “500 plus na psa i kota”. Program ten ma na celu wsparcie finansowe właścicieli czworonogów, aby zachęcić ich do sterylizowania, kastrowania i czipowania swoich pupili. 

Dzięki temu jest szansa, że więcej osób zdecyduje się na te zabiegi, a skutkiem tego będzie zniwelowanie bezdomności zwierząt.

Kto może liczyć na “500 plus na psa lub kota”?

Dofinansowanie do niektórych zabiegów, czyli program “500 plus na psa lub kota” skierowany jest do mieszkańców przez gminy, które zdecydowały się wziąć w nim udział. Samorządy samodzielnie bowiem decydują o przystąpieniu do programu.

Informację o tym, że w danej gminie obowiązuje program, powinien udzielić urząd miasta. Pomimo tego, że nazwa programu sugeruje kwotę 500 zł, to w rzeczywistości kwota wsparcia będzie ustalana osobno przez każdą z gmin. 

Jeśli już jednak wiemy, że w naszej gminie jest “500 plus na psa lub kota”, to musimy spełnić kilka warunków, aby otrzymać pieniądze:

 • zwierzę musi mieć co najmniej 6 miesięcy,
 • zwierze musi mieć możliwość przyjęcia znieczulenia ogólnego,
 • opiekun zwierzęcia musi zamieszkiwać w danej gminie i odprowadzać w niej podatki lub być studentem uczelni znajdującej się na terenie gminy. 

Złóż wniosek i pilnuj terminu

Warto wiedzieć, że o dofinansowanie należy złożyć wniosek wraz z dokumentami do urzędu miasta.  Kluczowe jest posiadanie dokumentu potwierdzającego zamieszkanie w gminie wraz z opłacaniem w niej podatków lub dowód potwierdzający uczęszczanie na uczelnie.

Termin, do którego można składać wniosek ustalany jest indywidualnie przez każdą z gmin. Najczęściej jest to koniec listopada, jednak warto dowiedzieć się konkretów we własnej gminie, aby nie przegapić szansy na dofinansowanie. 

Kluczowe Punkty
 • Właściciele zwierząt mogą starać się o dofinansowanie na swoje psy i koty, które wynosi kilkaset złotych.
 • Program '500 plus na psa i kota' ma na celu wsparcie finansowe właścicieli czworonogów, aby zachęcić ich do sterylizowania, kastrowania i czipowania swoich pupili.
 • Program ten jest skierowany do mieszkańców gmin, które zdecydowały się wziąć w nim udział.
 • Kwota wsparcia będzie ustalana osobno przez każdą z gmin.
 • Aby otrzymać dofinansowanie, zwierzę musi spełnić kilka warunków, takich jak wiek powyżej 6 miesięcy i możliwość przyjęcia znieczulenia ogólnego.
 • Opiekun zwierzęcia musi zamieszkiwać w danej gminie i odprowadzać w niej podatki lub być studentem uczelni znajdującej się na terenie gminy.
 • Wniosek o dofinansowanie należy złożyć wraz z dokumentami do urzędu miasta.
 • Termin składania wniosków ustalany jest indywidualnie przez każdą z gmin, najczęściej do końca listopada.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną