Woda z kranu tylko w wybranych godzinach! Turystyczny raj w kryzysie!

Ewelina
Newsy
09.07.2024 10:03
Woda z kranu tylko w wybranych godzinach! Turystyczny raj w kryzysie!

Sycylia, niegdyś uważana za turystyczny raj, zmaga się z poważnym kryzysem związanym z niedoborem wody. Problem jest na tyle dotkliwy, że niektórzy hotelarze muszą odmawiać turystom pobytu w swoich obiektach. „Nie wiemy, co im powiedzieć” – powiedział jeden z właścicieli w rozmowie z CNN.

Sycylijscy Hotelarze w Kłopotach

Hotelarze w różnych regionach Sycylii są w trudnej sytuacji i muszą odmawiać turystom pobytu ze względu na poważny brak wody. Agrigento, miasteczko z około 60 tysiącami mieszkańców, znane z bogatej historii i starożytnych zabytków, szczególnie odczuwa skutki kryzysu wodnego. Systemy wodociągowe, zarówno te antyczne, jak i współczesne, wysychają, co zmusza małe hotele i pensjonaty do zamykania drzwi przed gośćmi.

Dramatyczna Sytuacja w Agrigento

W Agrigento znajdują się dobrze zachowane greckie świątynie oraz rzymskie ruiny, a pod ziemią rozciąga się starożytny system akweduktów. Niestety, te akwedukty i nowoczesne wodociągi przestają dostarczać wodę. Według CNN, kryzys wodny zmusza małe hotele do odmawiania rezerwacji, ponieważ nie są w stanie zapewnić podstawowych warunków sanitarnych, takich jak prysznice i toalety.

Ograniczenia Wodne i Stan Wyjątkowy

Od lutego na Sycylii obowiązują ograniczenia wody, wprowadzono stan wyjątkowy z powodu długotrwałej suszy. Stara, nieszczelna infrastruktura tylko pogarsza sytuację, wpływając negatywnie na turystykę i rolnictwo – kluczowe sektory sycylijskiej gospodarki.

Racjonowanie Wody

Ponad milion mieszkańców w 93 miejscowościach musi oszczędzać wodę, w niektórych przypadkach redukując zużycie nawet o 45%. W praktyce oznacza to, że woda w kranach jest dostępna tylko w określonych godzinach, a w nocy jest odcinana.

Pomoc dla Turystów

Hotelarze z regionów objętych restrykcjami ostrzegają klientów o możliwych niedogodnościach i pomagają im znaleźć alternatywne miejsca pobytu na wyspie, gdzie ograniczenia są mniej surowe. Właściciele hoteli w Agrigento montują filtry w prysznicach i umywalkach, starając się oszczędzać wodę, ale goście są często niezadowoleni.

Prośba o Pomoc z Rzymu

Regionalny rząd Sycylii zwrócił się do władz w Rzymie o wsparcie finansowe na import wody z kontynentu, ale na razie brak konkretnego planu pomocy. Włoska minister turystyki, Diana Santanchè, sugerowała rozłożenie sezonu turystycznego, aby zmniejszyć nacisk na letnie miesiące, kiedy problemy z wodą są największe.

Ekstremalne Warunki Klimatyczne

Zmiany klimatyczne ogrzewają Europę szybciej niż inne kontynenty, a Sycylia jest w centrum tego zjawiska. W sierpniu 2023 roku w Syrakuzach odnotowano rekordową temperaturę 48,8°C. Rok temu wyspa zmagała się z pożarami lasów, a teraz z niedoborami wody, co tylko pogarsza sytuację.

Wnioski

Sycylia, choć wciąż piękna i pełna zabytków, zmaga się z poważnymi problemami, które dotykają zarówno mieszkańców, jak i turystów. Brak wody staje się coraz większym wyzwaniem, a rozwiązania kryzysu są pilnie potrzebne.

Kluczowe Punkty
  • Sycylia zmaga się z poważnym kryzysem wodnym, co wpływa na turystykę.
  • Hotelarze muszą odmawiać turystom z powodu braku wody.
  • W Agrigento sytuacja jest szczególnie trudna, z powodu wysychania systemów wodociągowych.
  • Od lutego na wyspie obowiązują ograniczenia wody i stan wyjątkowy.
  • Mieszkańcy muszą oszczędzać wodę, co wpływa na codzienne życie.
  • Regionalny rząd prosi o pomoc z Rzymu na import wody.
  • Zmiany klimatyczne powodują ekstremalne warunki pogodowe na Sycylii.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną