W jednym z najchętniej odwiedzanych egipskich miast pojawiły się problemy z dostępem do wody pitnej. Z powodu awarii wodociągów oraz masy turystów problemy z wodą niebawem mogą pojawić się także w obleganych hotelach. Poznaj szczegóły.
Problemy z wodą pitną w Hurghadzie
Mieszkańcy Hurghady mierzą się obecnie z utrudnionym dostępem do wody pitnej. Wszystko przez awarię wodociągów, w których doszło do zapchania się filtrów.
Oprócz awarii wodociągu, który oczyszcza i pompuje wodę dla mieszkańców z dorzecza Nilu, problem pogłębiają także ogromne upały oraz tłumy turystów. Ilość wody pitnej zmniejsza się z dnia na dzień.
Portal money.pl przytoczył wyliczenia, z których wynika, że dotychczas stacja Al Yusr odsalała 80 tysięcy m sześciennych wody dziennie. Dziś to tylko 35 tysięcy m sześciennych.
Kiedy miasto zapanuje nad sytuacją?
Władze miasta ruszyły z naprawą filtrów i wodociągów, jednak jest to proces długotrwały i bardzo kosztowny. Szacuje się, że wymiana filtrów będzie kosztować około 10 mln zł (75 mln funtów egipskich).
Gubernator prowincji Amr Hanafi poinformował, że "wymiana filtrów i powrót stacji do pełnej wydajności potrwa co najmniej dwa tygodnie".
Czy w hotelach zabraknie wody?
Hotelarze w Hurghadzie, która jest turystyczną mekką, apelują o pilną interwencję. Istnieje bowiem zagrożenie, że niedostatek wody pitnej dotknie również obiekty turystyczne.
Okazuje się bowiem, że przed wystąpieniem awarii, obiekty turystyczne mogły napełniać swoje zbiorniki retencyjne trzy razy w tygodniu. Obecnie mogą to robić jedynie raz w tygodniu.
Nic więc dziwnego w tym, że hotelarze boją się sytuacji, w której ich klienci nie będą mieli wystarczającej ilości wody pitnej.
Od rządzących domagają się "ułatwienia procedur uzyskiwania pozwoleń na budowę stacji odsalania wody morskiej dla swoich obiektów w celu zaspokojenia ich potrzeb i wyeliminowania ewentualnych przyszłych problemów z zaopatrzeniem w wodę pitną".
Zapewniają, że są w stanie zaopatrzyć się we własne, niewielkie stacje odsalania wody. Na przeszkodzie stają im jednak warunki środowiskowe i liczne ograniczenia dotyczące uzyskania specjalnych zezwoleń.