Godne życie na emeryturze: Powstaną mieszkania z pełnym wsparciem dla seniorów!

Newsy
08.07.2024 22:01
Godne życie na emeryturze: Powstaną mieszkania z pełnym wsparciem dla seniorów!

Marzena Okła-Drewnowicz, minister ds. Polityki Senioralnej, ogłosiła plan budowy mieszkań dla seniorów na terenach pogórniczych w Katowicach. Prace nad odpowiednim programem już trwają, aby zapewnić starszym osobom komfortowe i dostosowane do ich potrzeb warunki mieszkaniowe.

Konferencja prasowa w Katowicach

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach, Marzena Okła-Drewnowicz poinformowała, że trwają prace nad programem "budowy mieszkań dla osób starszych ze wspomaganiem". Minister ds. polityki senioralnej dodała, że omawiała ten projekt z minister przemysłu, Marzeną Czarnecką, oraz z przedstawicielami branży budowlanej.

Zagospodarowanie terenów pogórniczych

Marzena Okła-Drewnowicz poinformowała, że w Katowicach jest wiele terenów pogórniczych, które mogą zostać zagospodarowane pod budowę mieszkań dla seniorów. Minister Przemysłu, Marzena Czarnecka, zaproponowała, aby na tych terenach powstały mieszkania dostosowane do potrzeb starszych osób.

Założenia programu mieszkaniowego

Budowa mieszkań dla dla osób starszych ma na celu zapewnienie im nie tylko dachu nad głową, ale również poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Projekt zakłada: 

 1. Samodzielność seniorów: Nowe mieszkania będą zaprojektowane tak, aby umożliwić seniorom samodzielne funkcjonowanie.
 2. Kluby seniora: W budynkach znajdą się łatwo dostępne kluby seniora, oferujące różnorodne formy aktywności i integracji.
 3. Wsparcie na miejscu: Starsze osoby będą miały zapewnione wsparcie, w postaci wyznaczonych osób do kontaktu w razie problemów.

Znalezienie finansowania i zarządzanie

Minister Marzena Okła-Drewnowicz omawiając nowy projekt, podkreśliła kilka istotnych kwestii:

 1. Konieczność wsparcia finansowego: Minister zaznaczyła, że nie chodzi tylko o poszukiwanie środków w budżecie państwa, ale o stworzenie "montażu finansowego", który umożliwi udział wielu partnerów w projekcie.
 2. Współpraca z samorządami: Okła-Drewnowicz zauważyła, że samorządy mogą być zainteresowane projektem, ponieważ budowa takich mieszkań jest tańsza niż kierowanie rosnącej liczby seniorów do całodobowych placówek opiekuńczych.
 3. Partnerstwo publiczno-prywatne: Minister nie wyklucza również współpracy z prywatnymi partnerami, którzy mają doświadczenie w budownictwie i mogą wesprzeć realizację projektu.

Problem starzejącego się społeczeństwa

Minister Marzena Okła-Drewnowicz zwróciła uwagę na szybko starzejące się społeczeństwo w Polsce. Obecnie prawie 25% Polaków ma ponad 60 lat, a za 20-30 lat odsetek ten wzrośnie do 40%. W związku z tym konieczne jest rozwijanie polityki senioralnej, aby obecni 30-latkowie byli przygotowani na wyzwania związane z opieką nad przyszłymi 80-latkami.

Inwestycja w godne warunki dla seniorów

Posłanka Ewa Kołodziej, obecna na konferencji, dodała, że warto inwestować w osoby starsze, zwłaszcza w regionach takich jak Katowice.

W imię sprawiedliwości społecznej dla ludzi, którzy ciężko pracowali na tej ziemi w Katowicach, warto w nich inwestować i pokazywać, że są ważni i to dla nich robimy, aby u schyłku życia mieli jak najlepsze warunki funkcjonowania

- stwierdziła.

Obie polityczki podkreśliły, że inwestowanie w godne warunki życia dla seniorów to wyraz szacunku i uznania dla ich wkładu w rozwój społeczeństwa.

Kluczowe Punkty
 • Marzena Okła-Drewnowicz, minister ds. Polityki Senioralnej, ogłosiła plan budowy mieszkań dla seniorów na terenach pogórniczych w Katowicach.
 • Prace nad programem budowy mieszkań dla osób starszych ze wspomaganiem już trwają.
 • Projekt omawiany z minister przemysłu, Marzeną Czarnecką, i przedstawicielami branży budowlanej.
 • Nowe mieszkania mają być samodzielne, z klubami seniora i wsparciem na miejscu.
 • Kluczowe jest znalezienie finansowania oraz opracowanie modelu budowy i zarządzania.
 • Minister podkreśla konieczność wsparcia finansowego, współpracy z samorządami i partnerstw publiczno-prywatnych.
 • W Polsce prawie 25% społeczeństwa ma ponad 60 lat, a za 20-30 lat ten odsetek wzrośnie do 40%.
 • Posłanka Ewa Kołodziej podkreśla inwestowanie w godne warunki dla seniorów.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną