Żar poleje się z nieba! Fala upałów dotarła do Polski i zagości tu na długo. Będzie gorąco jak w piekle!

Agnieszka
Newsy
09.07.2024 9:43
Żar poleje się z nieba! Fala upałów dotarła do Polski i zagości tu na długo. Będzie gorąco jak w piekle!

Od wtorku 9 lipca w niemal całej Polsce obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje bowiem, że do Polski dotarła fala upałów. Temperatury już we wtorek przekraczają 30 stopni, a z dnia na dzień ma być jeszcze cieplej. 

Fala ekstremalnych upałów w Polsce

Od 9 lipca w Polsce zapanują ekstremalne upały. W większości regionów Polski temperatury przekroczą 30 stopni C. Jedynie na Pomorzu termometry pokażą maksymalnie 28 stopni C.

Kulminacja gorąca nastąpi jednak dzień później - w środę 10 lipca. W całym kraju temperatury wyniosą ponad 30 stopni C, a w niektórych regionach, szczególnie na południu i wschodzie kraju termometry pokażą nawet 35 stopni C.

“W  najbliższych dniach prognozuje się upały. Temperatura maksymalna we wtorek 09.07 od 28°C do 31°C, w środę 10.07 od 31°C do 34°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 22°C. Najbliższy weekend również upalny” - czytamy w komunikacie IMGW na platformie X.

Fala upałów długo nie odpuści

Wtorek 9 lipca to pierwszy dzień z nadchodzącej fali upałów, która dotarła do Polski. Wysokie temperatury jednak szybko nie odpuszczą. Z danych meteorologicznych wynika, że upał potrwa aż do 17 lipca. 

Do tej daty temperatury w przeważającej części kraju będą sięgać i przekraczać 30 stopni C.

Ostrzeżenie przed burzami

Tak wysokie temperatury często zwiastują także gwałtowne burze. IMGW ostrzega, że w poniedziałek mogą się pojawiać one w województwach podkarpackim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim.

Najniebezpieczniejsze burze mają pojawić się w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie może spaść do 50 litrów wody na metr kwadratowy, a porywy wiatru mogą zbliżać się do 80 km/h.

Dziś burze występować będą na południowym wschodzie kraju, lokalnie na krańcach południowych mogą towarzyszyć im intensywne opady deszczu na ogół sumy nie powinny przekroczyć 20-30 mm, lecz punktowo możliwe są sumy do około 50 mm (głównie w zlewniach górskich) - pisze IMGW. 

Kluczowe Punkty
  • Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem obowiązują w całej Polsce od 9 lipca.
  • Temperatury w większości regionów Polski przekraczają 30°C, a na Pomorzu osiągną maksymalnie 28°C.
  • Kulminacja upałów nastąpi 10 lipca, z temperaturami powyżej 30°C w całym kraju, a na południu i wschodzie nawet 35°C.
  • IMGW prognozuje upały do 17 lipca, z temperaturami przekraczającymi 30°C.
  • IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami w województwach podkarpackim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim.
  • Najsilniejsze burze przewidywane są w Małopolsce i na Podkarpaciu, z intensywnymi opadami i porywami wiatru do 80 km/h.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną