Rząd nie spełni kluczowej obietnicy wyborczej? Powstało wiele wątpliwości

Martyna P.
Biznes i finanse
09.07.2024 8:51
Rząd nie spełni kluczowej obietnicy wyborczej? Powstało wiele wątpliwości

Wśród obietnic Koalicji Obywatelskiej znalazło się podniesienie kwoty wolnej od podatku. Na jakim etapie są pracę nad tą zmianą? Co sądzą specjaliści? 

Podwyższenie kwoty wolnej do 60 tysięcy złotych 

Od 1 stycznia 2022 roku kwota wolna od podatku wynosi 30 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że Koalicja Obywatelska zapowiedziała podniesienie tej kwoty z 30 tysięcy złotych na 60 tysięcy złotych. Obietnica ta mieściła się w programie „100 konkretów na 100 dni”.

W maju 2024 roku minister finansów Andrzej Domański powiedział, że rząd będzie starał się szybko wdrożyć to rozwiązanie i kwota wolna od podatku zostanie podwyższona do końca kadencji.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych potwierdził również szef klubu Koalicji Obywatelskiej Zbigniew Konwiński w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej. Mężczyzna zakomunikował, że rządzący nie mają zamiaru wycofywać się z tej obietnicy.

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), która zakłada podwyższenie kwoty wolnej od 2025 roku dla wszystkich podatników do wysokości równej dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia, ale nie mniejszej niż 60 000 zł. Projekt jest już po I czytaniu i toczą się nad nim obecnie prace w Komisji Finansów Publicznych.

Zdjęcie Rząd nie spełni kluczowej obietnicy wyborczej? Powstało wiele wątpliwości #1

Polska nie może pozwolić sobie na taki krok 

Do sprawy podniesienia kwoty wolnej od podatku odniósł się dr Sławomir Dudek, prezes i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych w wywiadzie dla portalu TVN24.

Mężczyzna twierdzi, że w obecnie Polska nie może pozwolić sobie na obniżenie składek, czy podniesienie kwoty wolnej, gdyż należy mieć na uwadze bezpieczeństwo finansowe Polski.

dr Sławomir Dudek uważa, że pierwszym krokiem powinno być stworzenie planu załatania dziury w NFZ oraz schodzenia z deficytem budżetowym. Dopiero później można rozważać podnoszenie kwoty wolnej od podatku czy zmiany w składkach zdrowotnych.

Czym jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku to suma pieniędzy, którą można zarobić w ciągu roku bez konieczności płacenia podatku dochodowego. Oznacza to, że jeśli Twoje roczne dochody nie przekroczą tej kwoty, nie musisz płacić podatku dochodowego. W Polsce w 2024 roku kwota wolna od podatku wynosi 30 000 złotych. Jeśli zarobisz więcej niż tę kwotę, zapłacisz podatek dochodowy, ale tylko od tej części dochodu, która przekracza 30 000 złotych.

Kluczowe Punkty
  • Koalicja Obywatelska obiecuje podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych.
  • Prace nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) trwają w Sejmie.
  • Projekt nowelizacji zakłada podwyższenie kwoty wolnej od 2025 roku.
  • Ekonomista dr Sławomir Dudek uważa, że Polska nie może sobie pozwolić na taki krok ze względu na bezpieczeństwo finansowe kraju.
  • Kwota wolna od podatku to suma pieniędzy, którą można zarobić w ciągu roku bez płacenia podatku dochodowego.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną