Tylko 14 dni do wygaśnięcia mObywatela!? Sprawdź, co musisz zrobić, zanim będzie za późno!

Justyna
Prawo
08.07.2024 18:57
Tylko 14 dni do wygaśnięcia mObywatela!? Sprawdź, co musisz zrobić, zanim będzie za późno!

Wielu użytkowników aplikacji mObywatel mogło ostatnio otrzymać niepokojący komunikat Wyjaśniamy co oznacza i jak szybko oraz łatwo zareagować jeśli go otrzymałeś.

Tajemniczy komunikat

Użytkownicy aplikacji otrzymali komunikat o następującej treści:

„Chcesz nadal korzystać z mDowodu? Obecny profil mObywatel jest ważny jeszcze 14 dni. Uzyskaj nowy profil, aby nadal korzystać z mDowodu i wygodnie logować się do usług online”.

Komunikat odnosi się wyłącznie do mDowodu, czyli cyfrowego odpowiednika dowodu osobistego dostępnego w aplikacji. Zaczął pojawiać się u użytkowników, którzy aktywowali go dokładnie 14 lipca 2023 roku, kiedy to został wprowadzony w aplikacji mObywatel 2.0.

Co istotne, mDowód ma ważność 12 miesięcy od momentu aktywacji. Po upływie tego okresu użytkownicy muszą odnowić swój profil, aby nadal korzystać z funkcji mDowodu. Komunikat jest więc przypomnieniem, że certyfikat ważności mDowodu zbliża się do końca i należy podjąć działania w ciągu 14 dni. Jest to standardowa procedura mająca na celu przypomnienie użytkownikom o konieczności odnowienia certyfikatu, aby uniknąć przerw w korzystaniu z mDowodu.

Jak przedłużyć certyfikat mDowodu?

Proces przedłużania certyfikatu mDowodu oraz tym samym profilu mObywatel na kolejny rok jest wyjątkowo prosty i zajmuje tylko kilka chwil. Oto jak to zrobić krok po kroku:

 • Otwórz aplikację mObywatel i zaloguj się.
 • Wybierz zakładkę „Więcej” w prawym dolnym rogu ekranu.
 • Przejdź do sekcji „Wydane certyfikaty”.
 • Znajdź nazwę urządzenia z dopiskiem „Ważny”.
 • Wybierz opcję „Odnów certyfikat”, a następnie kliknij „Kontynuuj”.
 • Zaloguj się z wykorzystaniem Profilu Zaufanego i aktywuj certyfikat.

Jeśli nie widzisz możliwości aktualizacji certyfikatu, oznacza to, że jest on ważny dłużej niż 14 dni. Opcja odnowienia pojawi się dopiero na 14 dni przed datą wygaśnięcia. W zakładce „Wydane certyfikaty” można również sprawdzić dokładną datę ważności mDowodu.

Nowe funkcje w aplikacji

Aplikacja mObywatel ciągle się rozwija, oferując użytkownikom coraz więcej funkcji. Wkrótce mają zostać dodane opcje płatności Google Pay, co uczyni aplikację jeszcze bardziej użyteczną i wygodną. Użytkownicy będą mogli korzystać z mObywatela nie tylko do identyfikacji, ale również do codziennych płatności.

Bezpieczeństwo danych

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że mObywatel jest bezpieczny, a wszelkie dane są chronione zgodnie z obowiązującymi przepisami. Każda aktualizacja i nowa funkcjonalność są starannie testowane, aby zapewnić użytkownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Regularne odnowienia certyfikatów mDowodu są częścią tych działań, mających na celu ochronę tożsamości cyfrowej użytkowników.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://info.mobywatel.gov.pl/dokumenty/mdowod

Kluczowe Punkty
 • Użytkownicy mObywatel otrzymali komunikat o konieczności odnowienia mDowodu.
 • mDowód jest ważny 12 miesięcy od aktywacji.
 • Aby przedłużyć ważność, należy wykonać kilka prostych kroków w aplikacji.
 • Opcja odnowienia pojawia się 14 dni przed wygaśnięciem certyfikatu.
 • Aplikacja mObywatel wkrótce wprowadzi opcje płatności Google Pay.
 • Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia o bezpieczeństwie danych w aplikacji.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną