UE wprowadza podatek od ogrzewania!? Zobacz, jak to wpłynie na Twój rachunek!

Justyna
Podatki
07.07.2024 17:43
UE wprowadza podatek od ogrzewania!? Zobacz, jak to wpłynie na Twój rachunek!

Unia Europejska planuje wprowadzenie nowego systemu opłat, który może wpłynąć na Twoje codzienne wydatki. Zmiany te budzą wiele pytań i wątpliwości wśród Polaków. Dowiedz się, kogo dotyczą nowe przepisy i jakie będą miały konsekwencje finansowe.

Co to jest ETS 2?

System ETS (Emission Trading System) funkcjonuje w Unii Europejskiej od wielu lat, obejmując przemysł i elektrownie. Celem systemu jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wprowadzenie obowiązku kupowania uprawnień do emisji. ETS 2 rozszerza ten obowiązek na kolejne sektory, w tym na ogrzewanie prywatnych domów.

ETS 2 ma wejść w życie od 2027 roku. Istnieje jednak możliwość przesunięcia tego terminu na 2028 rok, jeśli w 2026 roku ceny gazu przekroczą określoną granicę. Oznacza to, że Polacy mają kilka lat na przygotowanie się do zmian i podjęcie działań, które mogą pomóc im uniknąć nowych kosztów.

Kto zapłaci nowy podatek?

Nowy podatek od ogrzewania obejmie Polaków, którzy ogrzewają swoje domy węglem i gazem. Zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w Polsce jest około 3,6 miliona budynków ogrzewanych drewnem oraz 2,3 miliona z kotłami gazowymi. To właśnie właściciele tych ostatnich mogą spodziewać się dodatkowych opłat.

Koszty związane z nowym podatkiem od ogrzewania będą zależały od cen uprawnień do emisji, które są regulowane przez prawo popytu i podaży. Przykładowo, w styczniu 2024 roku cena za emisję jednej tony wynosiła ponad 80 euro, a na początku lutego spadła do niecałych 64 euro za tonę. Te wahania cen pokazują, że trudno jest przewidzieć, ile dokładnie będą wynosić przyszłe opłaty.

Tak można uniknąć podatku

Aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z nowym podatkiem, warto rozważyć zmianę źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Przejście na odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła czy systemy solarno-elektryczne, może być korzystnym rozwiązaniem. W Polsce dostępne są programy dofinansowania, takie jak "Czyste powietrze", które mogą pomóc w pokryciu części kosztów związanych z termomodernizacją i wymianą systemu grzewczego.

Potencjalne zyski

Wpływy z nowego podatku od ogrzewania mają trafić do polskiego budżetu i zostaną przeznaczone na finansowanie działań na rzecz klimatu. Środki te będą mogły być wykorzystane na programy termomodernizacyjne, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej budynków oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

 

Kluczowe Punkty
  • Unia Europejska planuje wprowadzenie nowego systemu opłat, który może wpłynąć na codzienne wydatki.
  • ETS 2 to rozszerzenie istniejącego systemu ETS, wprowadzające obowiązek kupowania uprawnień do emisji na kolejne sektory, w tym ogrzewanie prywatnych domów.
  • ETS 2 ma wejść w życie od 2027 roku, z możliwością przesunięcia na 2028 rok.
  • Nowy podatek obejmie Polaków ogrzewających domy węglem i gazem.
  • Koszty nowego podatku będą zależeć od cen uprawnień do emisji, które są regulowane przez prawo popytu i podaży.
  • Aby uniknąć dodatkowych kosztów, warto rozważyć zmianę źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne.
  • Wpływy z nowego podatku od ogrzewania mają trafić do polskiego budżetu i zostać przeznaczone na finansowanie działań na rzecz klimatu.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną