W 2024 roku w życie weszło świadczenie wspierające. Od stycznia tego roku o świadczenie wspierające wnioskowało już 280 tysięcy osób, w dużej części seniorów. Ile wynosi takie świadczenie? Kto jest do niego uprawniony i jak złożyć wniosek? Poznaj szczegóły.
Kto może wnioskować o świadczenie wspierające?
Świadczenie wspierające to nowa forma wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Wnioskować mogą o nie osoby, które ukończyły 18. rok życia.
Ta forma wsparcia przysługuje osobom z niepełnosprawnością bez względu na poziom dochodów oraz niezależnie od innych form wsparcia otrzymywanych przez te osoby.
Świadczenie wspierające: obecnie do 3 tys. 918 zł
Kwota świadczenia wspierającego zależy zarówno od kwoty renty socjalnej, jak i od poziomu potrzeb osoby z niepełnosprawnościami. Okazuje się bowiem, że aby uzyskać prawo do otrzymywania świadczenia wspierającego, należy najpierw zdobyć decyzję o ilości punktów świadczących o poziomie potrzeb osoby z niepełnosprawnością.
Można zdobyć od 70 do 100 punktów - im więcej punktów, tym większe potrzeby, a więc i wyższa kwota świadczenia.
Kwota świadczenia wynosi od 40% renty socjalnej (w przypadku ustalenia poziomu potrzeby wsparcia między 70 a 74 punktów) aż do 220% renty socjalnej (ustalenie poziomu potrzeby wsparcia na poziomie od 95 do 100 punktów). Wraz z coroczną waloryzacją renty socjalnej, corocznej waloryzacji będzie podlegała także wysokość świadczenia wspierającego. - czytamy na stronie gov.pl.
Biorąc po uwagę fakt, że osoba z niepełnosprawnością może uzyskać 220% renty socjalnej, to maksymalne świadczenie wspierające wynosi w tym roku 3 tys. 918 zł.
Świadczenie ma być jednak poddawane waloryzacji, a więc w 2025 roku maksymalna kwota wyniesie 4 tys. 183 zł.
- 95–100 pkt. – 220 proc. renty socjalnej;
- 90–94 pkt. – 180 proc. renty;
- 85–89 pkt. – 120 proc. renty;
- 80–84 pkt. – 80 proc. renty;
- 75–79 pkt. – 60 proc. renty;
- 70–74 pkt. – 40 proc. renty socjalnej.
Jak złożyć wniosek o świadczenie wspierające?
Aby uzyskać świadczenie wspierające, należy najpierw uzyskać decyzję o ilości punktów. Wniosek o wydanie takiej decyzji należy złożyć do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (wojewoda) począwszy od 1 stycznia 2024 r.
W zależności od ilości punktów, obowiązują trzy etapy przyznawania świadczenia:
- I etap – od 1 stycznia 2024 r. – świadczenie wspierające dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia - od 87 do 100 pkt
- II etap – od 1 stycznia 2025 r. – świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnymi poziomami potrzeby wsparcia - od 78 do 86 pkt
- III – ostatni etap – od 1 stycznia 2026 r. – świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z pozostałymi uprawniającymi poziomami potrzeby wsparcia - od 70 do 77 pkt.
Oznacza to, że w tym roku na świadczenie mogą liczyć osoby z najwyższym poziomem potrzeb. Wniosek składa się w formie elektronicznej, za pomocą jednego z trzech kanałów wnioskowania:
- Platformę PUE ZUS
- Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl
- Bankowość elektroniczną.