To nie kawa najbardziej wypłukuje magnez! Sprawdź, co naprawdę powoduje jego niedobory

Martyna P.
Zdrowie
24.06.2024 12:43
To nie kawa najbardziej wypłukuje magnez! Sprawdź, co naprawdę powoduje jego niedobory

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, a jej miłośnicy cenią ją za pobudzający efekt i wyjątkowy smak. Często jednak słyszy się, że picie kawy może prowadzić do wypłukiwania magnezu z organizmu. Czy to prawda? Przyjrzyjmy się faktom i mitom dotyczącym kawy i magnezu oraz zobaczmy, co naprawdę szkodzi najbardziej.

Kawa a magnez – skąd wziął się ten mit?

Mit o kawie wypłukującej magnez z organizmu ma swoje korzenie w obawach związanych z wpływem kofeiny na zdrowie. Kofeina, będąca głównym składnikiem kawy, jest diuretykiem, co oznacza, że zwiększa produkcję moczu. Teoretycznie, większa ilość wydalanego moczu mogłaby prowadzić do utraty magnezu. Jednak badania naukowe pokazują, że kawa w umiarkowanych ilościach nie ma znaczącego wpływu na poziom magnezu w organizmie.

Badania naukowe na temat kawy i magnezu

Liczne badania naukowe wykazały, że umiarkowane spożycie kawy (około 3-4 filiżanek dziennie) nie prowadzi do istotnych zmian w poziomie magnezu w organizmie. W rzeczywistości, kawa zawiera pewne ilości magnezu, co może nawet przyczyniać się do jego spożycia. Według badań opublikowanych w „American Journal of Clinical Nutrition”, regularne spożycie kawy nie wpływa negatywnie na równowagę magnezową.

Co naprawdę wpływa na poziomom magnezu?

Podczas gdy kawa sama w sobie nie jest głównym wrogiem naszego poziomu magnezu, istnieją inne czynniki, które mogą prowadzić do jego niedoboru. Oto niektóre z nich:

Dieta uboga w magnez

Brak wystarczającej ilości magnezu w diecie jest najczęstszą przyczyną jego niedoboru. Produkty bogate w magnez to między innymi orzechy, nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe, zielone warzywa liściaste i ryby.

Nadużywanie alkoholu

Alkohol może wpływać na zdolność organizmu do wchłaniania magnezu, prowadząc do jego niedoboru.

Napoje gazowane

Napoje gazowane, zwłaszcza te zawierające fosforany, mogą prowadzić do wypłukiwania magnezu z organizmu. Fosforany wiążą się z magnezem, co utrudnia jego wchłanianie.

Słodzone napoje

Wysoka zawartość cukru w napojach słodzonych może prowadzić do zaburzeń metabolicznych, które wpływają na wchłanianie magnezu

Stres

Przewlekły stres może zwiększać wydalanie magnezu przez nerki.

Niektóre leki

Leki moczopędne, antybiotyki i leki na nadciśnienie mogą wpływać na poziom magnezu w organizmie.

Choroby przewlekłe

Niektóre choroby, takie jak cukrzyca, choroby przewodu pokarmowego (np. choroba Crohna) i choroby nerek, mogą prowadzić do niedoboru magnezu.

NADMIERNE spożycie kawy

Chociaż umiarkowane spożycie kawy nie szkodzi, nadmierna konsumpcja (ponad 5 filiżanek dziennie) może prowadzić do zwiększonej diurezy, a w konsekwencji do utraty magnezu.

Zdjęcie To wcale nie kawa wypłukuje magnez! Winowajcą jest coś zupełnie innego #1

Jak zadbać o odpowiedni poziom magnezu?

Aby utrzymać odpowiedni poziom magnezu w organizmie, warto wprowadzić kilka zdrowych nawyków:

 • Zbilansowana dieta: Spożywanie produktów bogatych w magnez jest kluczowe. Do codziennej diety warto włączyć orzechy, nasiona, ciemną czekoladę, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa strączkowe i zielone warzywa liściaste.

 • Unikanie nadmiaru alkoholu: Ograniczenie spożycia alkoholu pomoże w utrzymaniu zdrowego poziomu magnezu.

 • Zarządzanie stresem: Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy regularna aktywność fizyczna, mogą pomóc w redukcji stresu i utrzymaniu poziomu magnezu.

 • Monitorowanie leków: Jeśli przyjmujesz leki, które mogą wpływać na poziom magnezu, skonsultuj się z lekarzem w celu monitorowania i ewentualnej suplementacji.

Kawa – przyjemność bez wyrzutów sumienia

W świetle dostępnych badań, możemy śmiało powiedzieć, że kawa nie jest głównym sprawcą niedoboru magnezu w organizmie. W umiarkowanych ilościach, picie kawy może być częścią zdrowej diety i stylu życia. Ważne jest jednak, aby pamiętać o innych czynnikach, które mogą wpływać na poziom magnezu, i starać się utrzymać zdrową, zrównoważoną dietę oraz styl życia.

Kawa jest często niesłusznie oskarżana o wypłukiwanie magnezu z organizmu. W rzeczywistości, umiarkowane spożycie kawy nie ma istotnego wpływu na poziom magnezu. Znacznie większy wpływ na niedobory tego pierwiastka mają czynniki takie jak nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu, stres, niektóre leki i choroby przewlekłe. Pijąc kawę z umiarem i dbając o zbilansowaną dietę, możemy cieszyć się jej smakiem bez obaw o zdrowie.

Kluczowe Punkty
 • Kawa jest popularnym napojem, cenionym za pobudzający efekt i smak.
 • Mit o wypłukiwaniu magnezu przez kawę wynika z obaw o wpływ kofeiny na zdrowie.
 • Badania naukowe pokazują, że umiarkowane spożycie kawy nie wpływa znacząco na poziom magnezu.
 • Kawa zawiera pewne ilości magnezu, co może przyczyniać się do jego spożycia.
 • Faktory wpływające na poziom magnezu to m.in. dieta uboga w magnez, nadużywanie alkoholu, napoje gazowane, stres, niektóre leki, choroby przewlekłe i nadmierne spożycie kawy.
 • Zdrowe nawyki pomagające utrzymać poziom magnezu to zbilansowana dieta, unikanie nadmiaru alkoholu, zarządzanie stresem i monitorowanie leków.
 • Umiarkowane spożycie kawy może być częścią zdrowej diety i stylu życia.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną