11 zasad, jak przetrwać upał z dzieckiem. Numer 8 jest często pomijany!

Patrycja
Zdrowie
25.06.2019 23:09
11 zasad, jak przetrwać upał z dzieckiem. Numer 8 jest często pomijany!

Lato przynosi ze sobą wysokie temperatury, które mogą być trudne do zniesienia, szczególnie dla najmłodszych. Jako doświadczony pediatra, chciałbym podzielić się kilkoma sprawdzonymi radami, które pomogą Wam przejść przez ten czas w komfortowy i bezpieczny sposób.

Oto 11 zasad, które pomogą Wam przetrwać upalne dni, a numer 8 jest często pomijany, a niezwykle ważny.

1. Odpowiedni Strój

Podstawą jest ubieranie dziecka w lekkie, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len. Unikajmy syntetycznych tkanin, które mogą zatrzymywać ciepło i potęgować uczucie dyskomfortu. Pamiętajmy, że przegrzanie jest bardziej niebezpieczne niż lekkie ubranie dziecka.

2. Właściwe Pory Spacerów

Spacery są ważne dla rozwoju dziecka, ale w upalne dni najlepiej planować je wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy temperatury są niższe. Jeśli upał jest nie do zniesienia, lepiej zostać w domu i zorganizować aktywności wewnątrz.

3. Temperatura w Wózku

Nigdy nie zakrywajmy wózka pieluchą czy kocem, nawet jeśli są one przewiewne. Taka osłona ogranicza cyrkulację powietrza i podnosi temperaturę wewnątrz wózka. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie parasolki przeciwsłonecznej.

4. Ochrona Przed Słońcem

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, dlatego zawsze przed wyjściem na zewnątrz aplikujmy krem z wysokim filtrem UV. Powtarzajmy aplikację regularnie, zwłaszcza po kontakcie z wodą.

5. Czapka i Okulary

Chrońmy głowę dziecka za pomocą czapki z daszkiem, a oczy okularkami przeciwsłonecznymi z filtrem UV. To pomoże uniknąć przegrzania i ochroni wrażliwe oczy przed szkodliwym promieniowaniem.

6. Zarządzanie Temperaturą w Domu

Aby uniknąć przegrzania mieszkania, w ciągu dnia zamykajmy okna i zasłaniajmy rolety. Wietrzmy pomieszczenia wieczorem, gdy temperatura spada. Warto także używać wiatraków lub klimatyzacji, jednak nie bezpośrednio skierowanej na dziecko.

7. Nawadnianie

W upalne dni dziecko potrzebuje więcej płynów. Regularnie podawajmy mu wodę, unikając słodzonych napojów. Jeśli maluch nie przepada za wodą, możemy wprowadzić owoce i warzywa bogate w wodę, takie jak arbuzy czy ogórki, a także świeżo wyciskane soki.

8. Lekkie Posiłki

W upały najlepsze są lekkostrawne posiłki, bogate w warzywa i owoce. Unikajmy smażonych, tłustych i słodkich potraw, a postawmy na jogurty, ryby i chude mięso.

9. Codzienna Kąpiel

Kąpmy dziecko codziennie, a woda może być nieco chłodniejsza niż zwykle. W ciągu dnia warto robić maluchowi chłodne okłady lub moczyć stopy w letniej wodzie, co pomoże mu się ochłodzić.

10. Bezpieczne Podróże Samochodem

Jeśli musimy podróżować samochodem, zadbajmy o odpowiednią temperaturę wnętrza. Klimatyzacja powinna być ustawiona tak, by różnica temperatury między wnętrzem auta a otoczeniem wynosiła maksymalnie 5-10 stopni. Nigdy nie zostawiajmy dziecka samego w samochodzie, nawet na chwilę.

11. Regularne Kontrole

Często sprawdzajmy, czy dziecko nie jest przegrzane lub zbyt zimne, dotykając jego karku lub klatki piersiowej. Monitorowanie jego stanu pomoże uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych.

Pamiętajmy, że odpowiednia pielęgnacja i troska o dziecko podczas upałów są kluczowe dla jego zdrowia i komfortu. Stosowanie powyższych wskazówek pomoże przetrwać ten czas bez niepotrzebnego stresu i ryzyka dla malucha.

Kluczowe Punkty
 • Odpowiedni strój dziecka w lekkie, naturalne materiały.
 • Planowanie spacerów w chłodniejszych porach dnia.
 • Unikanie zakrywania wózka kocem lub pieluchą.
 • Stosowanie kremów z filtrem UV.
 • Używanie czapki i okularków przeciwsłonecznych.
 • Zarządzanie temperaturą w domu poprzez zamykanie okien i używanie wiatraków.
 • Regularne nawadnianie dziecka wodą i spożywanie owoców bogatych w wodę.
 • Podawanie lekkostrawnych posiłków.
 • Codzienne kąpiele i chłodne okłady.
 • Odpowiednia temperatura podczas podróży samochodem.
 • Regularne kontrolowanie stanu dziecka.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną