Czas największych upałów. Jak przetrwać te dni z dzieckiem?

Patrycja

Zdrowie

June 25, 2019, 9:09 p.m.

Czas największych upałów. Jak przetrwać te dni z dzieckiem?

Przed nami czas wysokich temperatur, na który warto się przygotować. Nie możemy pozwolić sobie na to, by upał nas zaskoczył zwłaszcza, jeśli mamy malucha. Co zrobić, jeśli nie mamy klimatyzacji i mieszkamy w mieście? Jak przetrawiać falę upałów i pomóc ją przerwać małemu dziecku?

Zdjęcie Czas największych upałów. Jak przetrwać te dni z dzieckiem? #1

Poniżej w kilku punktach opisujemy, co robić, kiedy nasze standardowe sposoby już nie wystarczają.

UBRANIE

Krótkie spodenki i bluzeczka na ramiączkach, czy nawet same body, to nie wszystko. Najważniejszy jest materiał, z którego zostały wykonane. Unikajmy poliestru i innych sztucznych tkanin. Pamiętajmy także, że maluchowi jest tak samo gorąco jak nam i większą krzywdę wyrządzamy mu przegrzewając niż ubierając zbyt lekko!

PORA SPACERU

Spacery, przebywanie na świeżym powietrzu są bardzo ważne dla maluszka. Nie warto rezygnować ze spacerów nawet, jeśli jest bardzo ciepło, zamiast tego wychodźmy bardzo wcześnie albo wieczorem. Jeśli upały są jednak nie do zniesienia, niezależnie od pory dnia, lepiej zostać w domu.

Zdjęcie Czas największych upałów. Jak przetrwać te dni z dzieckiem? #2

TEMPERATURA W WÓZKU

Jeśli nasze dziecko jest na tyle malutkie, że podróżuje w głębokim wózku, pamiętajmy żeby nigdy nie zakrywać gondoli pieluchą - nawet białą, przewiewną i wilgotną! Przykrywając wózek materiałem sprawiamy, że nie ma w nim cyrkulacji powietrza, a temperatura w wózku jest wyższa. Jeśli chcemy zapewnić maluszkowi cień, pomyślimy o parasolce.

OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA

Niezależnie od tego, czy dzień jest słoneczny, czy słonko chowa się za chmurami, należy zabezpieczyć delikatną skórę dziecka przed jego szkodliwymi promieniami. Pół godziny przed wyjściem z domu posmaruj dziecko kremem z wysokim filtrem. Przebywając nad wodą, smaruj malucha po każdym wyjściu z wody!

CZAPKA I OKULARY

Promienie słoneczne są niebezpieczne dla wrażliwych oczu naszego dziecka. Możemy je chronić, zakładając czapeczkę z daszkiem lub okulary.

Zdjęcie Czas największych upałów. Jak przetrwać te dni z dzieckiem? #3

ZAMYKAJ OKNA

Jeśli nie chcesz wpuścić do mieszkania żaru panującego na zewnątrz, nie otwieraj okien. W ciągu dnia i w bezwietrzny czas, zasłaniaj rolety i włączaj wiatrak. Gdy pojawi się wiatr, słońce zajdzie, a temperatura troszeczkę spadnie, wywietrz mieszkanie.

Zdjęcie Czas największych upałów. Jak przetrwać te dni z dzieckiem? #4

NAWADNIAJ

W upalne dni łatwo się odwodnić. Pamiętajmy poić dziecko tak często jak to tylko możliwe, podając nawet małe porcje wody. Zrezygnujemy ze słodkich i sztucznych napoi. Jeśli nasz maluszek nie lubi wody, możemy wspomóc się owocami i warzywami zawierającymi dużą ilość wody, jak arbuz czy ogórek. Warto także pomyśleć sokach przygotowywanych samodzielnie.

Zdjęcie Czas największych upałów. Jak przetrwać te dni z dzieckiem? #5

LEKKIE POSIŁKI

Podczas upałów najlepiej sprawdzają się potrawy lekkie. Do przygotowania posiłku używajmy jak najmniej przetworzonych produktów, a dużo warzyw i owoców. Mile widziane są jogurty, ryby, mięso drobiowe, unikajmy natomiast smażonego, tłustego i słodkiego.

KĄP CODZIENNIE

Podczas panujących wysokich temperatur, pamiętajmy o codziennej kąpieli malucha. Podczas kąpieli woda może być chłodniejsza niż zwykle. W ciągu dnia możemy robić maluszkowi chłodne okłady lub moczyć stopki w letniej wodzie.

Zdjęcie Czas największych upałów. Jak przetrwać te dni z dzieckiem? #6

UNIKAJ PRZEBYWANIA W SAMOCHODZIE

Jeśli musisz skorzystać z samochodu z dzieckiem, zadbaj o to. by temperatura w nim była odpowiednia zanim dziecko się w nim znajdzie. Nie przesadzaj z klimatyzacją, temperatura w aucie powinna być o 5-10 stopni niższa niż na zewnątrz. Nigdy, przenigdy nie zostawaj dziecka samego w samochodzie. Nawet na minutkę czy dwie!

SPRAWDZAJ, CO Z MALUCHEM

Co jakiś czas sprawdzaj temperaturę maluszka dotykając jego karku lub klatki piersiowej. W upalne dni – przebywamy w pomieszczeniach klimatyzowanych, a także w zimnej wodzie i maluszkowi może być momentami również zimno.