Prezydent Duda podpisał ustawę o bonie energetycznym! Co to oznacza dla milionów Polaków?

Ewelina
Biznes i finanse
10.06.2024 20:37
Prezydent Duda podpisał ustawę o bonie energetycznym! Co to oznacza dla milionów Polaków?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą bon energetyczny oraz częściowe odmrożenie cen energii, które wejdą w życie 1 lipca 2024 roku. Nowe przepisy przyniosą zarówno wyższe rachunki za energię, jak i wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych o niższych dochodach.

Zmiany w Cenach Energii: Co Nas Czeka?

Od 1 lipca 2024 roku, maksymalna cena energii dla gospodarstw domowych wzrośnie do 500 zł za MWh, natomiast dla jednostek samorządowych, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw, cena ta wyniesie 693 zł za MWh. Obecnie maksymalna cena energii dla gospodarstw domowych wynosi 412 zł za MWh, co oznacza znaczący wzrost.

Wpływ na Gospodarstwa Domowe

Średnie czteroosobowe gospodarstwo domowe zużywa około 2100 kWh rocznie, co przekłada się na 175 kWh miesięcznie. W związku z podwyżkami, miesięczne rachunki za prąd wzrosną średnio o 16 zł. Warto jednak zauważyć, że czasowe zwolnienie z opłaty mocowej od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku może zredukować te podwyżki o 15,96 do 89,4 zł na całe półrocze.

Bon Energetyczny: Kto Może Liczyć na Wsparcie?

Nowa ustawa przewiduje jednorazową wypłatę bonu energetycznego dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 roku. Kwota bonu będzie się wahać od 300 do 1200 zł w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym oraz jego dochodów. Wsparcie otrzymają ci, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Wyższe Kwoty dla Gospodarstw Ogrzewających Prądem

Dla gospodarstw domowych, gdzie główne źródło ogrzewania jest zasilane energią elektryczną, bon energetyczny będzie wyższy. Kwoty wyniosą od 600 zł dla gospodarstwa jednoosobowego do 1200 zł dla gospodarstw sześcioosobowych i większych.

Jak i Kiedy Składać Wnioski?

Wnioski o bon energetyczny można będzie składać od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku do odpowiednich urzędów gmin, miast czy prezydentów miast. Możliwe będzie składanie wniosków zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Ostateczny termin składania wniosków upływa 31 grudnia 2024 roku.

Nowe przepisy z pewnością wpłyną na budżety wielu polskich rodzin, jednak dzięki wprowadzeniu bonu energetycznego, najubożsi mieszkańcy otrzymają wsparcie finansowe, które ma na celu złagodzenie skutków podwyżek.

Kluczowe Punkty
  • Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą bon energetyczny oraz częściowe odmrożenie cen energii.
  • Maksymalna cena energii dla gospodarstw domowych wzrośnie do 500 zł za MWh od 1 lipca 2024 roku.
  • Jednorazowy bon energetyczny wyniesie od 300 do 1200 zł w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym i jego dochodów.
  • Wnioski o bon energetyczny można składać od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku.
  • Bon energetyczny będzie wyższy dla gospodarstw, które ogrzewają się prądem.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną