Wielu seniorów może liczyć na dodatkowe, comiesięczne wsparcie finansowe z ZUS. Uprawnione mogą otrzymać ponad 320 złotych dodatku miesięcznie. Oto szczegóły...
320 zł dodatku do emerytury
Dodatek pielęgnacyjny jest świadczeniem wypłacanym przez ZUS. Kierowany jest do:
- osób, które ukończyły 75 lat,
- osób niezdolnych do pracy oraz niezdolnych do samodzielnej egzystencji (nie trzeba mieć ukończonych 75 lat).
Dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest przez ZUS do emerytury lub renty.
1 marca 2024 roku miała miejsce waloryzacja dodatku pielęgnacyjnego. Obecnie jego wysokość wynosi 324,39 zł.
Kwota dodatku pielęgnacyjnego jest co roku waloryzowana.
Nie wszyscy emeryci muszą składać wniosek
Aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny należy złożyć wniosek. Dodatek zostanie przyznany, jeśli lekarz orzecznik w wydanym orzeczeniu stwierdzi, że wnioskujący jest całkowicie niezdolny do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.
WAŻNE: Po ukończeniu 75. roku życia dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest z urzędu. Nie trzeba składać wniosku ani zaświadczenia o stanie zdrowia.
Potrzebne zaświadczenie o stanie zdrowia
Aby ubiegać się o świadczenie konieczne jest posiadanie zaświadczenia o stanie zdrowia – Druk OL-9. Można go pobrać ze strony ZUS-u. Zaświadczenie musi być wypełnione przez lekarza prowadzącego nie później niż na miesiąc przed dniem, w którym złożysz wniosek o dodatek.
Osoba niezdolna do pracy
Osoba niezdolna do pracy jest to osoba, która częściowo lub całkowicie straciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu uszczerbku sprawności organizmu.
Osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji
Osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji jest to osoba, która doznała naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych.
Więcej o dodatku pielęgnacyjnym znajdziesz TUTAJ.