Lada chwila skończy się nabór wniosków w ramach programu dofinasowań, w ramach którego można otrzymać do 6 tysięcy złotych. Kto może liczyć na dopłatę? Poznaj szczegóły.
Zostało niewiele czasu na złożenie wniosku
Nabór wniosków o datację w ramach programu „Moja Woda” rozpoczął się 3 sierpnia 2023 roku i potrwa do 30 czerwca 2024 roku.
Wniosek należy złożyć w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Formularz musi zawierać dokumenty potwierdzające wydatek na zakup, montaż lub instalację sprzętów. Honorowane są faktury oraz protokoły wykonania lub oświadczenie o samodzielnej realizacji.
WAŻNE: Inwestycja nie może być zakończona przed wpłynięciem podpisanego wniosku do Funduszu.
Nawet 6 tys. złotych dofinasowania
W obecnej edycji programu “Moja Woda” Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował dofinansowanie do właścicieli domów jednorodzinnych w wysokości do 6000 zł. We wcześniejszych edycjach można było otrzymać o tysiąc złotych mniej.
Dofinansowanie ma postać dotacji w wysokości do 80% kosztów kwalifikowanych (ale nie więcej niż 6 000 zł).
“Dostępność zasobów wody w Polsce jest stosunkowo niska – na jednego mieszkańca przypada ok. 1600 m3 wody rocznie, czyli nawet trzykrotnie mniej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Program „Moja Woda” ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce i ograniczyć zagrożenie powodziowe przez budowę przy domach instalacji zatrzymujących deszczówkę” - czytamy na rządowej stronie.
Na co można wydać pieniądze?
Pieniądze można przeznaczyć na zakup montaż, uruchomienie, instalacji następujących rzeczy:
- Elementów do nawadniania lub innego wykorzystywania zatrzymanej wody,
- Instalacji rozsączającej, zbiornika retencyjnego nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego,
- Przewodów odprowadzających wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego; podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego.
Minimalna kwota inwestycji musi wynieść minimum 2 tys. zł.
WAŻNE: Instalacja musi być sprawna przez minimum 3 lata od daty podpisania protokołu odbioru końcowego przez beneficjenta i wykonawcę przedsięwzięcia.
Trzeba spełnić kilka warunków
Na rządowej stronie wymienione są warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać dotację w ramach programu. Oto one:
- dofinansowanie nie może być udzielone na przedsięwzięcia lub elementy przedsięwzięcia sfinansowane lub realizowane z innych środków publicznych, którego sumaryczna kwota dofinansowania ze wszystkich źródeł przekracza 80% kosztów kwalifikowanych,
- dofinansowanie może być udzielone beneficjentom końcowym pod warunkiem, że instalacje objęte przedsięwzięciem oraz zatrzymana woda opadowa nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu unijnego prawa konkurencji, w tym działalności rolniczej,
- realizacja przedsięwzięcia musi być zgodna z przepisami prawa, a zastosowane urządzenia i materiały muszą być dopuszczone do stosowania na rynku polskim,
- okres trwałości przedsięwzięcia - 3 lata od daty jego zakończenia,
- w okresie trwałości przedsięwzięcia beneficjent końcowy zobowiązany jest do zachowania całości dokumentacji związanej z projektem i eksploatacji instalacji zgodnie z przeznaczeniem.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.