Nadchodzą duże zmiany w umowach o pracę i śmieciówkach! Pracownicy i pracodawcy już nie unikną tych opłat?

Agnieszka
Biznes i finanse
03.04.2024 9:49
Nadchodzą duże zmiany w umowach o pracę i śmieciówkach! Pracownicy i pracodawcy już nie unikną tych opłat?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało zmiany dotyczące umów cywilnoprawnych, a konkretnie odprowadzania od nich składek do ZUS. Jakie konsekwencje może mieć taki ruch? Kto straci, a kto zyska na nowym pomyśle resortu?

Składki ZUS płacone od każdej umowy?

Resort proponuje, aby składu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych były odprowadzane od każdej zawieranej umowy. 

"Obecnie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace analityczne i ustalenia w celu przygotowania projektu ustawy, który będzie realizował kwestie objęcia ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych i związaną z tym likwidację zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych" - informuje resort w rozmowie z prawo.pl.

Czy to oznacza koniec zbiegu tytułów do ubezpieczeń?

Zbieg tytułów do ubezpieczeń to sytuacja, w której osoba zatrudniona jest jednocześnie na kilka umów. Przykładowo, ktoś zatrudniony jest na umowę o pracę w jednym miejscu, ale oprócz tego posiada też umowy zlecenie lub prowadzi działalność gospodarczą.

W takiej sytuacji, obowiązkowe są ubezpieczenia społeczne tylko ze stosunku pracy. Z tytułu umowy zlecenia albo prowadzenia działalności można przystąpić do ubezpieczeń społecznych dobrowolnie.

Eksperci twierdzą, że nowe przepisy mogą oznaczać likwidację zbiegu tytułów do ubezpieczenia i każda umowa cywilnoprawna będzie opodatkowana do ZUS.

Opodatkowanie najwyższego dochodu

Resort zwraca uwagę na fakt, że gdy ktoś posiada w danym miesiącu przychód z dwóch umów zlecenia, to opodatkowana zostaje tylko jedna - ta, którą wybierze zleceniobiorca, pod warunkiem, że zleceniobiorca osiągnie płacę minimalną. 

Oznacza to, że nie ma w Polsce automatycznego opodatkowywania najwyższego dochodu.

"My jesteśmy jedynym systemem w Europie, w którym najwyższy dochód nie podlega automatycznie oskładkowaniu. Bo może być tak, że mam dwie umowy zlecenia: jedną na 4,5 tys. zł a drugą na 20 tys. zł. Żaden system w Europie nie pozwoli ominąć składki od umowy za 20 tys. zł, zadowalając się składkami od 4,5 tys. zł" - mówi dr Tomasz Lasocki z Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z prawo.pl

Opodatkowanie umów cywilnoprawnych

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że taka zmiana ustawy może w konsekwencji doprowadzić do wzrostu kosztów dla przedsiębiorców, którzy będą musieli płacić dodatkowy ZUS.

Z drugiej strony, takie przepisy zdecydowanie przyczynią się do większej równości i sprawiedliwości społecznej.

Kluczowe Punkty
  • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje zmiany dotyczące odprowadzania składek do ZUS od umów cywilnoprawnych.
  • Zmiana może oznaczać koniec zbiegu tytułów do ubezpieczeń - sytuacji, gdy osoba jest zatrudniona na kilka umów, ale składki społeczne obowiązkowe są tylko ze stosunku pracy.
  • Nowe przepisy mogą oznaczać, że każda umowa cywilnoprawna będzie opodatkowana do ZUS.
  • Resort zwraca uwagę, że w Polsce nie ma automatycznego opodatkowywania najwyższego dochodu z kilku umów zlecenia - co jest unikalne w Europie.
  • Zmiany mogą doprowadzić do wzrostu kosztów dla przedsiębiorców, ale też przyczynić się do większej równości i sprawiedliwości społecznej.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną