Nowy obowiązek dla właścicieli domów i mieszkań! Od 1 kwietnia zmiany w prawie budowlanym

Agnieszka
Biznes i finanse
02.04.2024 10:52
Nowy obowiązek dla właścicieli domów i mieszkań! Od 1 kwietnia zmiany w prawie budowlanym

 

Od 1 kwietnia 2024 roku zaczął obowiązywać nowy przepis dotyczący sprzedaży domu lub mieszkania. Bez konkretnych dokumentów nie będzie można dokonać transakcji. Poznaj szczegóły.

Świadectwo energetyczne już obowiązkowe

Sprzedaż domu, domu wielorodzinnego lub mieszkania nie będzie mogła się już odbyć bez świadectwa energetycznego.

Świadectwa energetyczne posiadają budynki ukończone po 2009 roku. Te wcześniej zbudowane potrzebują osobnego audytu w celu wydania takiego świadectwa.

Dokument sporządzają podmioty uprawnione do przeprowadzania tego rodzaju audytu. Najczęściej są to firmy budowlane oraz zajmujące się instalacjami, które posiadają specjalny certyfikat i znajdują się w wykazie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Czym jest świadectwo energetyczne budynku?

Świadectwo energetyczne to dokument, który zawiera między innymi informacje dotyczące energooszczędności budynku i typu stosowanego w nim ogrzewania. 

 Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii. - czytamy na stronie gov.pl 

Koszty świadectwa energetycznego

Uzyskanie świadectwa energetycznego jest dość kosztowne. Wszystko zależy jednak od wielkości miasta oraz od rodzaju budynku.

Najmniej, bo około 300-500 zł zapłacimy za świadectwo energetyczne dla mieszkania. Nieco więcej za audyt w domu. Natomiast najwyższą cenę trzeba będzie zapłacić za świadectwo dla lokalu usługowego. 

Koszty uzyskania świadectwa zależą także od wielkości miasta. Według doniesień, najdrożej obecnie jest w Warszawie, ale też w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu.

Nieco mniej zapłacimy w mniejszych miejscowościach. 

Jak więc widać, ceny są wysokie, ale nie wyższe niż kary za brak takiego dokumentu.

Brak świadectwa energetycznego: Wysokie kary

Zarówno właściciele prywatni, jak i deweloperzy, od 1 kwietnia nie mogą sprzedać mieszkania lub domu, który nie posiada świadectwa energetycznego. Obowiązuje również zakaz zamieszczanie oferty sprzedaży domu czy mieszkania bez wskazania klasy energetycznej.

Za brak dokumentu grozi kara grzywny do 5000 zł.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną