Te osoby będą musiały zwrócić 13. i 14. emeryturę! W tych przypadkach ZUS może domagać się zwrotu

Martyna P.
Biznes i finanse
02.04.2024 10:10
Te osoby będą musiały zwrócić 13. i 14. emeryturę! W tych przypadkach ZUS może domagać się zwrotu

Rząd przygotował dla seniorów pakiety wsparcia. Mogą oni otrzymać 13. i 14. emeryturę. Pierwsze wypłaty w 2024 roku już znalazły się na kontach wielu emerytów. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach świadczenia trzeba będzie zwrócić.

 

 

Seniorów obowiązują limity dorabiania

Przypomnijmy, że seniorów obowiązują limity dorabiania do emerytury. Bardzo ważne jest poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o rozpoczęciu dorabiania w przypadku pobierania świadczenia emerytalnego.

Oto, jak prezentują się limity 2024:

 • 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2023 r. wynosi 5278,30 zł - przychody powyżej tej kwoty wpłyną na zmniejszenie emerytury/renty,
 • 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2023 r. wynosi 9802,50 zł - przychody powyżej tej kwoty będą oznaczać zawieszenie emerytury/renty.

 

13. i 14. emerytura do zwrotu

Konieczne jest sprawdzenie, czy zarobki nie spowodują zawieszenia lub zmniejszenia wypłaty emerytury/renty. O kwestii tej muszą pamiętać osoby, które pobierają wcześniejszą emeryturę, a nie osiągnęły wielu emerytalnego.

Limity dorabiania są także związane z 13. i 14. emeryturą. W przypadku, gdy na dzień 31 marca (w przypadku trzynastki) lub 31 października (w przypadku czternastki) wypłata zostanie zawieszona z uwagi na przekroczenie limitów, wówczas trzynastka i czternastka będą podlegały zwrotowi. (Na 31 marca i 31 października danego roku nie istniało prawo do emerytury, renty albo innego długoterminowego świadczenia).

 Do sprawy odniósł się Grzegorz Dyjak z centrali ZUS w rozmowie z portalem niepelnosprawni.pl. Mężczyzna zakomunikował, że „jeżeli w wyniku rozliczenia świadczenia okaże się, że na 31 marca - odnośnie 13 emerytury lub na 31 października - odnośnie 14 emerytury, świadczenie podlegało zawieszeniu z uwagi na przekroczenie 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, 13. i 14. emerytura podlega zwrotowi”.

 

Zdjęcie Te osoby będą musiały zwrócić 13. i 14. emeryturę! W tych przypadkach ZUS może domagać się zwrotu #1

Zawieszenie lub zmniejszenie emerytury

 • Jeśli przychód brutto przekroczy kwotę 70% przeciętnego wynagrodzenia wówczas emerytura/renta ulega zmniejszeniu,
 • Jeśli przychód brutto przekroczy 130% przeciętnego wynagrodzenia wówczas emerytura/renta ulegnie zawieszeniu.

 

Kto może dorabiać bez limitów?

Są pewne grupy osób, których nie obowiązują limity:

 • osoby pobierające rentę dla inwalidów wojennych,
 • osoby pobierające rentę dla inwalidów wojskowych,
 • osoby pobierające rentę rodzinną po uprawnionych do tych świadczeń,
 • osoby, które mają prawo do emerytury częściowej,
 • osoby, które ukończyli powszechny wiek emerytalny.
Kluczowe Punkty
 • Seniorzy mogą otrzymać 13. i 14. emeryturę, jednak w wielu przypadkach świadczenia trzeba będzie zwrócić.
 • Seniorów obowiązują limity dorabiania do emerytury i ważne jest poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o rozpoczęciu dorabiania w przypadku pobierania świadczenia emerytalnego.
 • 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wynosi 5278,30 zł - przychody powyżej tej kwoty wpłyną na zmniejszenie emerytury/renty.
 • 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wynosi 9802,50 zł - przychody powyżej tej kwoty będą oznaczać zawieszenie emerytury/renty.
 • Konieczne jest sprawdzenie, czy zarobki nie spowodują zawieszenia lub zmniejszenia wypłaty emerytury/renty.
 • W przypadku, gdy na dzień 31 marca lub 31 października wypłata zostanie zawieszona z uwagi na przekroczenie limitów, trzynastka i czternastka będą podlegały zwrotowi.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną