Twoje ulubione słodycze mogą zniknąć z półek!? Ceny tego produktu biją rekordy!

Justyna
Biznes i finanse
28.03.2024 19:04
Twoje ulubione słodycze mogą zniknąć z półek!? Ceny tego produktu biją rekordy!

Za każdym razem, kiedy sięgasz po swoją ulubioną czekoladę, być może nie zdajesz sobie sprawy z burzy, która rozgrywa się na światowych rynkach kakao. Obecnie stoją one przed bezprecedensowym wyzwaniem, które może zmienić sposób, w jaki spożywamy słodycze.

Ceny na nieosiągalnych poziomach

Niedawno opublikowane raporty finansowe składają się na niepokojący obraz sytuacji w branży kakao. W ciągu ostatniego roku, ceny tego cennego surowca wzrosły ponad dwukrotnie, osiągając poziom niewidziany od dziesięcioleci. Ostatni rekord ceny kakao został bowiem ustanowiony w 1977 roku.

Zdjęcie Twoje ulubione słodycze mogą zniknąć z półek!? Ceny tego produktu biją rekordy! #1

Główną przyczyną dramatycznego wzrostu cen jest zmiana klimatyczna, która bezpośrednio wpływa na produkcję kakao. Ekstremalne temperatury i zmienne warunki pogodowe, w tym coraz częstsze występowanie El Niño, stają się prawdziwym wyzwaniem dla rolników w Afryce Zachodniej, regionie, który odpowiada za większość światowych dostaw kakao. Te niepokojące tendencje mogą prowadzić do dalszego zmniejszania się podaży surowca na rynku.

Skutki dla konsumentów

Wzrost cen kakao niemal na pewno przełoży się na podwyżki cen czekolady i innych słodyczy, co już zaczyna być zauważalne w sklepach. David Branch, autor raportu dotyczącego obecnej sytuacji na rynku, mówił w "USA Today":

„Biorąc pod uwagę, że ceny kakao i inne koszty produkcji systematycznie rosły przez ostatni rok, prawdopodobne jest, że konsumenci odnotują skok cen czekoladowych słodyczy tej Wielkanocy”.

Analitycy finansowi ostrzegają także , że producenci mogą być zmuszeni do zmniejszania rozmiaru swoich produktów lub zwiększania cen, aby zrównoważyć rosnące koszty. To, co dawniej było standardowym zakupem, może stać się luksusem, na który nie wszyscy będą mogli sobie pozwolić.

Zdjęcie Twoje ulubione słodycze mogą zniknąć z półek!? Ceny tego produktu biją rekordy! #2

Co przyniesie przyszłość?

Prognozy na najbliższe lata nie napawają optymizmem. Międzynarodowa Organizacja Kakao (ICCO) sugeruje, że wysokie ceny kakao mogą utrzymywać się do 2025 roku, a może nawet dłużej. Zmiany klimatyczne, które są główną przyczyną obecnej sytuacji, nie znikną oczywiście z dnia na dzień.

Oznacza to, że świat czekolady, jaki znamy, może ulec nieodwracalnym zmianom. W obliczu rosnących cen kakao i czekolady, konsumenci mogą szukać alternatywnych źródeł słodkich przyjemności. Lokalne manufaktury i firmy oferujące produkty z zrównoważonego rolnictwa mogą stać się atrakcyjnym wyborem dla tych, którzy nie chcą rezygnować z czekolady.

Czy wzrost cen kakao zmieni Wasze nawyki konsumpcyjne w zakresie słodyczy?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną