Na pracy w Wielkanoc można nieźle zarobić! Lista dodatków za pracę w Święta

Agnieszka
Biznes i finanse
28.03.2024 10:02
Na pracy w Wielkanoc można nieźle zarobić! Lista dodatków za pracę w Święta

Zdecydowana większość osób w święta wielkanocne ma wolne. Są jednak wyjątki. Niektóre sektory, takie jak służba zdrowia, muszą świadczyć swoje usługi nieustannie. Część pracowników z własnej woli chce pracować w święta, bo potem mogą liczyć na bonusy z tego tytułu. Co więc przysługuje pracownikowi za pracę w Wielkanoc?

Kto może pracować w Wielkanoc?

Zgodnie z ustawą niedziele i święta to dni wolne od pracy. Są jednak wyjątki. Kodeks pracy dopuszcza kilka zawodów, które w te dni mogą pracować.

Mowa o zawodach, które ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, nie mogą przerwać pracy ze względu na niedzielę lub święto. Jest to np. hotelarstwo, hodowla zwierząt, transport publiczny i wiele, wiele innych. 

Możliwość pracy w niedziele i święta mają też firmy które muszą funkcjonować między innymi ze względu na użyteczność publiczną, takie jak energetyka, apteki, szpitale, policja, straż pożarna, itd.

Rekompensaty za pracę w Wielkanoc

Dodatkowy dzień wolny

Osoby, które muszą lub same decydują się na pracę w Wielkanoc, mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny od pracy. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi dzień wolny od pracy w zamian za pracę w święto w ciągu okresu rozliczeniowego. 

Dzień wolny bez względu na ilość przepracowanych godzin

Co ciekawe, za pracę w święto pracownik musi otrzymać cały dzień wolny (cały wymiar godzin) bez względu na to, ile godzin przepracował w dane święto. Oznacza to, że wystarczy przepracować w świąteczny dzień choćby godzinę, aby otrzymać dodatkowy dzień wolny w ciągu danego okresu rozliczeniowego.

Dwa razy wyższe wynagrodzenie

Jeżeli okaże się, że nie ma możliwości wykorzystania w terminie wskazanym przez ustawodawcę dnia wolnego w zamian za pracę w święto, to pracownikowi przysługuje dodatek finansowy.

W takiej sytuacji, oprócz normalnego wynagrodzenia powinien otrzymać 100 proc. dodatku do pensji, liczonego jak za pracę w godzinach nadliczbowych. To znaczy, że za jedną przepracowaną godzinę w święto pracownik otrzyma dwa razy wyższą pensję, niż za godzinę pracy w normalny dzień roboczy. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną