800 plus nie tylko dla dzieci!? Na co rodziny realnie wydają te pieniądze?

Justyna
Biznes i finanse
27.03.2024 18:53
800 plus nie tylko dla dzieci!? Na co rodziny realnie wydają te pieniądze?

 Wprowadzony z nadzieją na zwiększenie liczby narodzin w Polsce, program wsparcia rodzinnego ewoluował z 500 do 800 złotych na dziecko. Jednak jak pokazują najnowsze badania, realne wykorzystanie tych środków przez polskie rodziny może być zaskakujące. Czy program spełnia swoje założenia, czy może ma inne, nieoczekiwane skutki?

Bieżące potrzeby kontra rozwój dzieci

Badanie pod tytułem „Sytuacja na rynku consumer finance” zostało przeprowadzone przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH). Polacy zostali zapytani, na co przeznaczają pieniądze otrzymywane w ramach świadczenia wychowawczego „Rodzina 800+”.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, że program 800 plus służy głównie zaspokajaniu podstawowych potrzeb, blisko połowa respondentów (46,7%) deklaruje wydatki na ubrania i żywność. Dr Sławomir Dudek, ekonomista IRG SGH i współautor badania zauważył:

„To oznacza, że świadczenie w pierwszej kolejności zaspokaja w tej grupie respondentów podstawowe potrzeby gospodarstwa domowego, a więc spełnia bardziej cel socjalny niż wychowawczy czy edukacyjny”.

Zdjęcie 800 plus nie tylko dla dzieci!? Na co rodziny realnie wydają te pieniądze? #1

Edukacyjne priorytety

Równocześnie, niemal identyczny procent beneficjentów (44,1%) inwestuje w edukację i zajęcia dodatkowe dla dzieci. Interesującym odkryciem jest fakt, że aż 34,1% badanych przeznacza środki z programu na opłaty za przedszkole i szkołę. Co więcej, badanie ujawnia znaczące różnice regionalne w sposobie wydawania środków. Ekonomista zwraca uwagę:

 „O ile na przykład w województwach zachodniopomorskim i wielkopolskim trzy czwarte respondentów wskazuje cele edukacyjne, to w małopolskim i lubelskim jest ich już 40 procent. Z drugiej strony, w województwie zachodniopomorskim i w Wielkopolsce „żywność i ubiór” wskazało 45-50 procent ankietowanych, a w Małopolsce i na Podkarpaciu ten odsetek odpowiedzi przekracza 60 procent”.

Zdjęcie 800 plus nie tylko dla dzieci!? Na co rodziny realnie wydają te pieniądze? #2

Oszczędzanie na przyszłość

Zaskakujące może być, że co czwarta rodzina (25%) wykorzystuje część środków z 800 plus na oszczędności lub inwestycje. To pokazuje, że program ma również wymiar przyszłościowy, pozwalając rodzinom budować finansowe bezpieczeństwo na przyszłość.

Długi i zobowiązania

Analiza wydatków ujawnia ponadto, że program 800 plus pełni funkcję wsparcia w stabilizacji finansowej rodzin. Około 9,6% gospodarstw domowych wykorzystuje te środki do spłaty zaległych zobowiązań, co świadczy o pragmatycznym podejściu do zarządzania domowym budżetem.

Szerokie spektrum wydatków

Pomimo pierwotnych założeń, program 800 plus stał się wsparciem o znacznie szerszym spektrum niż tylko zakładane zwiększenie dzietności. Jak pokazują badania, polskaie rodziny wykorzystują otrzymane środki nie tylko do pokrycia bieżących potrzeb, ale także do inwestowania w przyszłość edukacyjną swoich dzieci oraz budowania stabilności finansowej. Odkrycia te rzucają nowe światło na znaczenie i wpływ programów wsparcia rodzinnego w Polsce, pokazując ich kompleksowy wpływ na życie beneficjentów.

Więcej informacji na temat badania można znaleźć pod poniższym adresem: https://zpf.pl/sytuacja-na-rynku-consumer-finance/

Kluczowe Punkty
  • Program 800 plus zwiększono do 800 zł na dziecko.
  • Badanie przeprowadzone przez ZPF i IRG SGH analizuje, na co polskie rodziny wydają te środki.
  • Blisko 46,7% respondentów wydaje pieniądze na ubrania i żywność.
  • 44,1% beneficjentów inwestuje w edukację i zajęcia dodatkowe.
  • Program spełnia cele socjalne, edukacyjne i przyszłościowe.
  • Co czwarta rodzina (25%) oszczędza środki z programu.
  • Około 9,6% wykorzystuje te pieniądze do spłaty zaległych zobowiązań.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną