10 tysięcy złotych grzywny za brak tego elementu! Właściciele domów mają obowiązek go zamontować!

Martyna P.
Prawo
25.03.2024 11:31
10 tysięcy złotych grzywny za brak tego elementu! Właściciele domów mają obowiązek go zamontować!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że brak skrzynki na listy może przysporzyć sporo problemów. Właściciele domów mają prawny obowiązek do jej posiadania.

Prawny obowiązek posiadania skrzynki

Ustawa o prawie pocztowym z 23 listopada 2012 roku zakłada na właścicieli nieruchomości (w której znajduje się budynek mieszkalny) do umieszczania i utrzymania skrzynki pocztowej. Jest to wymóg bezwarunkowy.

Oto Art. 40. [Oddawcze skrzynki pocztowe]

1. Właściciel lub współwłaściciele:

 • nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny,

 • budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość

są obowiązani umieścić oddawczą skrzynkę pocztową spełniającą wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5.

 2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, jest realizowany:

 • w budynkach jednorodzinnych - przez umieszczenie oddawczej skrzynki pocztowej przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości;

 • w budynkach wielorodzinnych, w których wyodrębnione są co najmniej 3 lokale - przez umieszczenie w ogólnie dostępnej części nieruchomości zestawu oddawczych skrzynek pocztowych w liczbie odpowiadającej liczbie samodzielnych lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu, jeżeli posiadają osobny adres.

Zdjęcie 10 tysięcy złotych grzywny za brak tego elementu! Właściciele domów mają obowiązek go zamontować! #1

Nawet 10 tysięcy złotych grzywy za brak skrzynki

Okazuje się, że za brak skrzynki pocztowej grozi grzywna w wysokości od 5 do 10 tysięcy złotych.

Grzywna w niższej kwocie nakładana jest na osobę, która zamontuje skrzynkę w mało widocznym miejscu lub jej wymiary nie spełniają wymogów prawnych. Przypomnijmy, że skrzynka musi pomieścić list o konkretnych wymiarach – 22,9 cm x 32,4 cm x 6 cm.

Kto wystawia mandat za brak skrzynki?

Wystawianiem mandatów za brak skrzynki zajmuje się Urząd Komunikacji Elektronicznej. Urzędnicy rozpoczynają procedurę kontroli po otrzymaniu zgłoszenia.

Zalety posiadania skrzynki pocztowej

 1. Bezpośredni dostęp do przesyłek: Niezależnie od tego, czy oczekujesz ważnej korespondencji, czy paczki, wszystko dostarczane jest bezpośrednio pod Twoje drzwi. To wygodne, ponieważ nie musisz odwiedzać poczty lub punktu odbioru przesyłek.

 2. Prywatność: Twoje listy i paczki są bezpieczne w skrzynce pocztowej przy domu. Tylko Ty (i osoby, które upoważnisz) masz dostęp do zawartości skrzynki, co zwiększa prywatność otrzymywanej korespondencji.

 3. Tradycja: Dla wielu osób skrzynka pocztowa jest symbolem tradycji i nostalgii. Otrzymywanie listów w tradycyjny sposób może przynosić radość i poczucie bliskości z nadawcą.

 4. Dekoracja: Tradycyjne skrzynki pocztowe mogą być również elementem dekoracyjnym. Wiele osób wybiera skrzynki, które pasują do stylu ich domu lub ogrodu, dodając uroku swojej posesji.

 5. Natychmiastowa dostępność: Nie musisz czekać na powiadomienie elektroniczne lub telefoniczne o przybyciu przesyłki. Szybki rzut oka na skrzynkę pozwala stwierdzić, czy coś przyszło.

 6. Brak zależności od elektronicznych systemów śledzenia: W przypadku awarii systemów elektronicznych, tradycyjna skrzynka pocztowa nadal funkcjonuje bez zmian. Twoja korespondencja jest dostarczana bez względu na stan technologii.

 7. Oszczędność czasu: Eliminuje konieczność regularnych wizyt na poczcie, co jest szczególnie korzystne w przypadku osób zapracowanych lub mieszkających w dużych odległościach od najbliższego urzędu pocztowego.

 8. Personalizacja: Możliwość personalizacji skrzynki pocztowej, np. przez namalowanie na niej numeru domu czy nazwiska, co ułatwia listonoszom szybką i skuteczną dostawę.

 9. Fizyczne potwierdzenie odbioru: Dla niektórych rodzajów korespondencji, jak wezwania sądowe czy ważne umowy, fizyczna forma dostawy i potwierdzenie odbioru przez umieszczenie w skrzynce pocztowej może mieć znaczenie prawne.

 10. Dostępność dla wszystkich: Nie wymaga posiadania komputera, smartfona ani dostępu do Internetu, co jest ważne dla osób starszych lub mieszkających w obszarach o ograniczonym zasięgu sieci.

Kluczowe Punkty
 • Prawny obowiązek posiadania skrzynki: Ustawa o prawie pocztowym z 23 listopada 2012 roku nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek posiadania i utrzymania skrzynki pocztowej.
 • Grzywna za brak skrzynki: Za brak skrzynki pocztowej grozi grzywna w wysokości od 5 do 10 tysięcy złotych.
 • Kontrole Urzędu Komunikacji Elektronicznej: Kontrole przeprowadza Urząd Komunikacji Elektronicznej po otrzymaniu zgłoszenia.
 • Zalety posiadania skrzynki pocztowej: Bezpośredni dostęp do przesyłek, prywatność, tradycja, dekoracja, natychmiastowa dostępność, brak zależności od systemów śledzenia, oszczędność czasu, personalizacja, fizyczne potwierdzenie odbioru, dostępność dla wszystkich.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną