Jak dostać wsparcie w zakupie mieszkania? Poznaj szczegóły nowego programu!

Justyna
Dofinansowania
23.03.2024 10:03
Jak dostać wsparcie w zakupie mieszkania? Poznaj szczegóły nowego programu!

Zakup własnego mieszkania może wydawać się nieosiągalnym marzeniem dla wielu Polaków. Wysokie ceny nieruchomości oraz kredytów hipotecznych sprawiają, że ten ważny krok w życiu jest odłożony na później lub całkowicie wykluczony z planów. Na szczęście, rządowy program przychodzi z pomocą, oferując wsparcie finansowe dla tych, którzy marzą o własnym kącie.

Cel programu: mieszkanie dostępne dla każdego

Program "Mieszkanie na start" został właśnie opublikowany w wykazie prac legislacyjnych rządu i ma zostać przyjęty w drugim kwartale 2024 roku. To inicjatywa rządowa stworzona z myślą o ułatwieniu zakupu pierwszego mieszkania lub domu. Program został zaprojektowany, aby zastąpić dotychczasowe rozwiązania, takie jak "Bezpieczny kredyt 2 proc.", oferując jeszcze bardziej przystępne opcje wsparcia dla przyszłych właścicieli nieruchomości.

Kto może skorzystać?

Program adresowany jest do szerokiego grona odbiorców, w tym rodzin z dziećmi oraz singli do 35. roku życia. Szczególna uwaga poświęcona jest rodzinom wielodzietnym, które mogą liczyć na największe wsparcie w ramach programu.

Aby móc skorzystać z "Mieszkania na start", single muszą mieć nie więcej niż 35 lat. Nie ma określonego limitu wiekowego dla rodzin. Kredyty hipoteczne udzielane w ramach programu mają być zaciągane na co najmniej 15 lat, przy czym oferują stałą stopę oprocentowania na pierwsze 5 lat. Program zakłada, że średnia kwota kredytu wyniesie 410 tys. zł, co otwiera drzwi do zakupu nieruchomości dla szerokiej grupy Polaków.

Formy wsparcia

Jednym z filarów programu "Mieszkanie na start" są dopłaty do rat kredytowych, uzależnione od liczby dzieci w rodzinie. System ten jest progresywny – oznacza to, że im więcej dzieci znajduje się w rodzinie, tym większa jest dopłata do raty kredytowej. Dla gospodarstw domowych bez dzieci program przewiduje preferencyjne oprocentowanie kredytu na poziomie 1,5%. Natomiast dla rodzin z co najmniej trójką dzieci oprocentowanie kredytu spada do 0%.

Program rozszerza również zakres wsparcia poza tradycyjne kredyty hipoteczne, obejmując kredyty konsumenckie zaciągnięte na finansowanie udziału w kosztach budowy lokalu mieszkalnego. Dzięki temu, osoby uczestniczące w społecznych inicjatywach mieszkaniowych czy współpracujące z towarzystwami budownictwa społecznego mogą również korzystać z pomocy.

Program przewiduje także możliwość uzyskania gwarancji spłaty części kredytu przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), co obniża ryzyko dla banków i ułatwia uzyskanie kredytu na preferencyjnych warunkach.

Nowa nadzieja dla przyszłych właścicieli

"Mieszkanie na start" to realna szansa dla wielu osób na zrealizowanie marzenia o własnym domu czy mieszkaniu. Dzięki rządowemu wsparciu, zakup nieruchomości staje się bardziej dostępny, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi i młodych osób. Warto więc uważnie śledzić rozwój programu i przygotować się do skorzystania z tej wyjątkowej możliwości, która może zmienić życie wielu rodzin i singli na lepsze.

 

Kluczowe Punkty
  • Program "Mieszkanie na start" ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania lub domu.
  • Zastąpi on dotychczasowe rozwiązania, takie jak "Bezpieczny kredyt 2 proc.".
  • Skierowany jest do rodzin z dziećmi oraz singli do 35. roku życia.
  • Średnia kwota kredytu w ramach programu ma wynieść 410 tys. zł.
  • W ramach programu przewidziane są dopłaty do rat kredytowych.
  • Program obejmuje również kredyty konsumenckie na finansowanie udziału w kosztach budowy lokalu mieszkalnego.
  • Możliwe jest uzyskanie gwarancji spłaty części kredytu przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
  • Program ma zostać przyjęty w drugim kwartale 2024 roku.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną