Nowy Bon Opiekuńczy: Przyszły rząd chce wsparcia dla Opiekunów Seniorów!

Martyna P.
Dofinansowania
16.11.2023 8:35
Nowy Bon Opiekuńczy: Przyszły rząd chce wsparcia dla Opiekunów Seniorów!

Politycy Lewicy zastanawiają się nad wprowadzeniem nowego świadczenia. Chodzi program, który wspierałby osoby opiekujące się osobami starszymi. 

 

Bon dla opiekujących się osobami starszymi

W sprawie nowego świadczenia wypowiedziała się posłanka Lewicy Katarzyna Kotula w wywiedzie dla PAP. Kobieta zakomunikowała, że obecnie toczą się rozmowy między Lewicą a Koalicją Obywatelską nad wprowadzeniem bonu dla opiekujących się osobami starszymi. Na razie politycy nie chcą zdradzać szczegółów w tej sprawie. Nie wiadomo, jaka byłaby wysokość świadczenia i kryteria.

Posłanka Lewicy przekonuje, że partia będzie kontynuowała programy prorodzinne oraz będzie dążyła do wprowadzenia programów dla seniorów.

"Z Koalicją Obywatelską rozmawiamy o różnych propozycjach jakiegoś bonu opiekuńczego dla osoby, która opiekuje się osobą" - powiedziała Katarzyna Kotula (wywiad dla PAP). 

 

Zdjęcie Pieniądze dla opiekujących się osobami starszymi! W planach nowy bon! #1

Świadczenie dla osób niepełnosprawnych

Kobieta podkreśliła także, że bardzo ważna jest pomoc dla osób niepełnosprawnych. Politycy zapowiedzieli, że wprowadzą świadczenie wspierające. Przepisy zaczną obowiązywać od stycznia 2024 roku. Celem tego świadczenia jest udzielenie osobom niepełnosprawnym pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób. Wysokość świadczenia uzależniona będzie od poziomu wsparcia. Kwota powiązana będzie bezpośrednio z rentą socjalną.

Więcej o świadczeniu wspierającym przeczytasz w naszym ARTYKULE.

 

Wsparcie dla pracujących mam

Przypomnijmy, że w planach Koalicji Obywatelskiej znalazł się także program „Aktywna mama” zwany potocznie „babciowym”.

Pieniądze z tego programu mają być kierowane  do mam, które skończyły urlop macierzyński i chcą wrócić do pracy.

Świadczenie miałoby być wypłacane co miesiąc do 3 roku życia dziecka.

Matka mogłaby zdecydować, czy chce przeznaczyć pieniądze na żłobek, opiekunkę, czy przekazać je babci opiekującej się wnukiem.

Świadczenie miałby wynosić 1500 złotych miesięcznie.

Więcej o programie przeczytasz w naszym ARTYKULE.

Kluczowe Punkty
  • Politycy Lewicy rozważają wprowadzenie nowego świadczenia dla osób opiekujących się seniorami.
  • Posłanka Lewicy, Katarzyna Kotula, wyjawiła, że trwają rozmowy z Koalicją Obywatelską na temat bonu dla opiekunów osób starszych.
  • Szczegóły programu, w tym wysokość świadczenia i kryteria, nie są jeszcze znane.
  • Katarzyna Kotula podkreśliła również, że planowane jest wprowadzenie świadczenia wspierającego dla osób niepełnosprawnych od stycznia 2024 roku.
  • W planach jest też program „Aktywna mama” dla kobiet, które chcą wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Świadczenie miałoby wynosić 1500 złotych miesięcznie.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną