W trosce o dobro seniorów, minister ds. polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz, zapowiada wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania mającego na celu wsparcie osób starszych. Co kryje się za tą obiecującą propozycją?
Bon senioralny
Projektowany "bon senioralny" ma być dodatkowym świadczeniem, które sięgnie nawet 2 tysięcy złotych. Minister Okła-Drewnowicz wskazała, że ma przysługiwać osobom starszym, które są niezdolne do samodzielnego funkcjonowania, lecz główną grupą docelową "bonu senioralnego" będą osoby w wieku 40-50 lat, których rodzice osiągnęli 70-80 lat.
To grupa, która ze względu na liczne obowiązki zawodowe, spłatę kredytów czy inne zobowiązania, ma trudności w zapewnieniu należytej opieki swoim bliskim. Bon senioralny ma być wsparciem, które umożliwi opłacenie usług opiekuńczych dla seniorów, poprawiając ich warunki życia i codzienne funkcjonowanie.
Organizacja i forma wsparcia
Ważnym elementem planu rządu jest również decyzja o tym, że "bon senioralny" nie będzie wypłacany w gotówce. Zadaniem organizacyjnym mają się zająć samorządy, które zostaną odpowiedzialne za dystrybucję środków i zatrudnianie opiekunów. Takie podejście ma przyczynić się do efektywnej alokacji wsparcia, eliminując ewentualne nieprawidłowości w procesie wypłaty. Jak komentuje minister:
„Oczywiście w dobie inflacji trzynastki i czternastki były bardzo ważne, bo w jakiś sposób rekompensowały galopującą inflację i drożyznę. Ale odpowiedzmy sobie: czy za trzynastkę i czternastkę osoba potrzebująca jest w stanie zapewnić sobie opiekę? Nie”.
Konsultacje i zaangażowanie ekspertów
Projektowany "bon senioralny" nie powstaje w izolacji. Minister Okła-Drewnowicz podkreśla, że nad jego opracowaniem pracuje grupa ekspertów, a istotne są konsultacje ze stroną samorządową i społeczną. To staranne zaangażowanie ma zapewnić, że program będzie skonsolidowany, a jego efektywność zostanie zweryfikowana przez osoby związane z opieką nad seniorami na różnych płaszczyznach.
Rada do spraw Polityki Senioralnej
Minister ds. polityki senioralnej podjęła także dodatkowe działania na rzecz kompleksowego wsparcia seniorów. W grudniu podpisała zarządzenie w sprawie powołania Rady do spraw Polityki Senioralnej, której celem będzie inicjowanie, wspieranie i promowanie rozwiązań dotyczących polityki senioralnej. Rada, składająca się z ekspertów z różnych organizacji i uczelni, ma także opiniować proponowane rozwiązania przez rząd. Przewiduje się, że rozpocznie swoje prace już w lutym.