Wigilia 2023 bez zakupów?! Rząd podjął decyzję!

Justyna
Prawo
14.11.2023 19:49
Wigilia 2023 bez zakupów?! Rząd podjął decyzję!

Polski Rząd przyjął projekt ustawy, który może diametralnie zmienić sposób, w jaki Polacy przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia. Na czym dokładnie polegają jego założenia? Jakie konsekwencje niesie ze sobą ta decyzja?

Tradycje i Wyjątkowość

Wigilia jest celebrowana przez wielu Polaków w sposób szczególny. To dzień, kiedy rodziny zbierają się przy wigilijnym stole, aby wspólnie podzielić się opłatkiem i cieszyć smakiem tradycyjnych potraw. Rząd postanowił uczynić ten dzień jeszcze bardziej wyjątkowym, proponując zakaz handlu w Wigilię, która w tym roku przypada na niedzielę. Jak poinformowała w komunikacie po posiedzeniu rządu Kancelaria Prezesa Rady Ministrów:

„Rząd proponuje, aby Wigilia, która w tym roku przypada w niedzielę, 24 grudnia, była dniem objętym zakazem handlu. Rozwiązanie to jest uzasadnione szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków”.

Alternatywna Niedziela Handlowa

W ramach kompromisu rząd postanowił jednak ustanowić niedzielę handlową na 10 grudnia 2023 roku. Ta decyzja ma umożliwić zakupy przed świętami, jednocześnie respektując wyjątkowy charakter Wigilii. Handel tej niedzieli będzie jednak możliwy tylko do godziny 14:00, tak samo, jak miałoby to miejsce 24 grudnia.

Ograniczenia Handlu w Niedziele

Decyzja rządu wpisuje się w szerszy kontekst wprowadzanych od 2018 roku ograniczeń handlu w niedziele. Od 2020 roku zakaz ten nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Są to następujące dni:

 • ostatnia niedziela stycznia
 • ostatnia niedziela kwietnia
 • ostatnia niedziela czerwca
 • ostatnia niedziela sierpnia
 • niedziela poprzedzająca Wielkanoc
 • dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem.

Propozycja zakazu handlu w Wigilię to zatem zarządzenie pozwalające na utrzymanie obecnych zasad w niemal niezmiennej formie.

Reakcje Społeczne

Decyzja rządu spotkała się z zróżnicowanymi reakcjami społecznymi. Część społeczeństwa cieszy się z pomysłu, widząc w tym szansę na bardziej autentyczne święta, skupione na relacjach rodzinnych.

Jednakże, istnieją również głosy obawiające się ograniczenia swobody zakupów w dniu Wigilii, szczególnie w kontekście zakupów niezbędnych do zrobienia w ostatniej chwili przed świętami.

Perspektywa Ekonomiczna

Wprowadzenie zakazu handlu w Wigilię rodzi pytania o konsekwencje ekonomiczne. Czy ograniczenie handlu wpłynie na wyniki sprzedaży w sezonie świątecznym? Jakie będą skutki dla przedsiębiorców, zwłaszcza w branży handlowej? Odpowiedzi na te pytania będą kluczowe dla oceny skuteczności projektu ustawy.

Kluczowe Punkty
 • Polski Rząd przyjął projekt ustawy, który zmienia sposób przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.
 • Proponowany zakaz handlu w Wigilię, która w 2023 roku przypada na niedzielę.
 • Jako kompromis rząd postanowił ustanowić niedzielę handlową na 10 grudnia 2023 roku, z ograniczeniem handlu do godziny 14:00.
 • Decyzja wpisuje się w szerszy kontekst ograniczeń handlu w niedziele wprowadzanych od 2018 roku.
 • Zakaz handlu obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku od 2020 roku.
 • Decyzja rządu spotkała się z zróżnicowanymi reakcjami społecznymi.
 • Zakaz handlu w Wigilię rodzi pytania o konsekwencje ekonomiczne.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną