W 2024 roku zostanie wprowadzone nowe świadczenie, które ma wesprzeć osoby niepełnosprawne, które potrzebują pomocy w zaspokajaniu codziennych potrzeb.
Świadczenie wspierające 2024
Od stycznia 2024 roku ma zacząć funkcjonować świadczenie wspierające. Celem tego świadczenia jest udzielenie osobom niepełnosprawnym pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób.
Kto może skorzystać ze świadczenia wspierającego?
Ze świadczenia wspierającego będzie mogła skorzystać osoba niepełnosprawna:
-
Pełnoletnia,
-
Posiadająca decyzję ustalającą potrzebę wsparcia (potrzeba wsparcia na poziomie 70-100 punktów w skali potrzeby wsparcia).
Ważną informacją jest to, że świadczenie nie będzie podlegać egzekucji.
Wysokość świadczenia wspierającego
Wysokość świadczenia uzależniona będzie od poziomu wsparcia. Kwota powiązana będzie bezpośrednio z rentą socjalną.
Świadczenie wspierające będzie przysługiwać w następujących wysokościach:
-
220% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 95 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia.
-
180% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 90 do 94 punktów w skali potrzeby wsparcia,
-
120% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 85 do 89 punktów w skali potrzeby wsparcia,
-
80% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 80 do 84 punktów w skali potrzeby wsparcia,
-
60% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 75 do 79 punktów w skali potrzeby wsparcia,
-
40% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 70 do 74 punktów w skali potrzeby wsparcia.
Obecnie renta socjalna wynosi 1588,44 zł. W związku z tym 220% będzie to 3500 złotych brutto.
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wspierające będzie trzeba składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wniosek o wydanie decyzji, która ma ustalić poziom potrzeby wsparcia będzie można złożyć do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności – wojewody.
Punkty będzie przyznawał zespół specjalistów
W procesie przyznawania punktacji będzie oceniana zdolność danej osoby do samodzielnego wykonywania określonych czynności. Orzeczenia będą dokonywać zespoły skradające się z dwóch osób. Będą to specjaliści z dziedziny psychologii, fizjoterapii, czy pielęgniarstwa.
Nie wszyscy otrzymają pieniądze w styczniu 2024
W pierwszej kolejności – czyli od stycznia 2024 roku świadczenie będzie przyznane tylko osobom w najtrudniejszej sytuacji (poziom będzie wynosił od 87 do 100 punktów). Od 2025 roku świadczenie trafi do osób niepełnosprawnych z poziomem potrzeb wsparcia 78-86 punktów. W 2026 roku ZUS wypłaci pieniądze osobom w skali 70-77 punktów.