Niedzielny zakaz handlu zostanie rozszerzony?! Związki zawodowe proponują zmiany!

Justyna
Prawo
14.11.2023 22:05
Niedzielny zakaz handlu zostanie rozszerzony?! Związki zawodowe proponują zmiany!

W Polsce temat zakazu handlu w niedziele budzi intensywne debaty i kontrowersje od wielu lat. Nabierają one obecnie innego wymiaru, bowiem związki zawodowe, w tym "Solidarność" wychodzą z propozycjami zmian mającymi na celu poprawę warunków pracy w sektorze handlu. Czy niedzielny zakaz handlu zostanie rozszerzony?

Kontrowersyjny zakaz handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedziele, choć zyskał aprobatę części społeczeństwa, stał się przedmiotem sporów i debat. Zgodnie z wrześniowym badaniem przeprowadzonym przez UCE Research, aż 54% Polaków popiera zniesienie zakazu.

Pilna potrzeba regulacji

Związki zawodowe, zwłaszcza "Solidarność" skupiają swoją uwagę na warunkach pracy pracowników handlu internetowego. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Sądowego, w Polsce działa 54,3 tys. sklepów internetowych, czyli o 2 tys. więcej niż na początku 2022 rok. Szef handlowej "Solidarności" Alfred Bujara zaznacza, że w związku z rozwojem branży, istnieje pilna potrzeba regulacji dotyczących e-commerce.

Bujara podkreśla szereg problemów związanych z pracą w e-commerce:

„Żeby zarobić trochę więcej, godzą się na nadgodziny, co oznacza, że nierzadko pracują przez siedem dni w tygodniu. Poważnym problemem są też kiepskie warunki socjalne, zbyt małe hale i presja czasu, bo jest to praca na akord. W małych firmach zatrudniających kilka lub kilkanaście osób przepisy prawa pracy i przepisy bhp są po prostu łamane”.

Propozycje zmian

"Solidarność" wychodzi z propozycjami zmian, które mają poprawić warunki pracy pracowników e-commerce. Choć brak jest konkretnych sugestii dotyczących całkowitego zakazu handlu online w niedziele, związek chce postulować o uregulowanie sytuacji pracowników magazynów zaangażowanych w niedzielne przygotowywanie zamówień. Zgodnie z propozycjami nie mogliby pracować w niedzielę (tak jak pracownicy tradycyjnych sklepów), lub byliby odpowiednio wynagradzani za pracę w weekendy.

Reakcje społeczne i polityczne

Czy to oznacza, że Polska zmierza ku rozszerzeniu zakazu handlu w niedziele? Pytanie pozostaje otwarte. Obecne spekulacje sugerują, że debata na ten temat może nabierać intensywności w najbliższych miesiącach.

Warto obserwować, czy postulaty "Solidarności" zyskają poparcie społeczne i polityczne. Liberalizacja zakazu handlu, jednocześnie uwzględniając postulaty związków zawodowych, może być wyzwaniem dla nowej koalicji rządzącej.

Czy Waszym zdaniem niedzielny zakaz handlu powinien zostać rozszerzony?

 

 

Kluczowe Punkty
  • W Polsce debata na temat zakazu handlu w niedziele nasila się, ze szczególnym naciskiem na warunki pracy w sektorze e-commerce.
  • Zgodnie z badaniem UCE Research, 54% Polaków popiera zniesienie niedzielnego zakazu handlu.
  • Związki zawodowe, w tym 'Solidarność', proponują zmiany mające na celu poprawę warunków pracy w sektorze handlu, zwłaszcza e-commerce.
  • W Polsce działa 54,3 tys. sklepów internetowych - o 2 tys. więcej niż na początku 2022 roku, co pokazuje rosnącą potrzebę regulacji w tym sektorze.
  • 'Solidarność' proponuje, aby pracownicy magazynów e-commerce nie mogli pracować w niedzielę lub byli odpowiednio wynagradzani za pracę w weekendy.
  • Czy Polska zmierza ku rozszerzeniu zakazu handlu w niedziele? To pytanie pozostaje otwarte.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną