Podnóżki dla pracowników i koniec laptopów?! Nadchodzą nowe przywileje

Martyna P.
Dofinansowania
09.11.2023 9:34
Podnóżki dla pracowników i koniec laptopów?! Nadchodzą nowe przywileje

17 listopada 2023 roku zaczną obowiązywać przepisy rozporządzenia dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy. W związku z tym pracownicy zyskają nowe przywileje, a pracodawcy obowiązki.

Przywileje dla pracowników i obowiązki dla pracodawców 

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej wprowadzana nowe przepisy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Mają być one wdrożone 17 listopada 2023 roku. Pracodawcy będą mieli pół roku na dostosowanie się do zmian.

Możesz domagać się dodatkowego monitora

Przepisy rozrządzenia dotyczą osób pracujących przy monitorach. Określają one, jak powinno wyglądać stanowisko pracy. Dotyczą osób, które co najmniej połowę dobowego wymiaru pracy spędzają przy urządzeniach przenośnych. Pracownicy będą mogli domagać się od pracodawcy dodatkowego monitora lub podstawki podwyższającej laptopa. Przepisy określają, że ekran musi znajdować się na wysokości oczu pracownika.

Zdjęcie Podnóżki dla pracowników i koniec laptopów?! Nadchodzą nowe przywileje #1

Drukarka, skaner, podnóżek

Przepisy rozporządzenia wprowadziły również „opcjonalne wyposażenie dodatkowe”. Pracownicy mogą zwrócić się do pracodawcy o zaopatrzenie ich stanowiska pracy w uchwyt na dokumenty, drukarkę, skaner oraz podnóżek.

Pracodawca pokryje koszt zakupu okularów

Ponadto osoby pracujące przed ekranem mogą ubiegać się o zwrot kosztów zakupu okularów lub szkieł kontaktowych. Ważną informacją jest to, że konieczność pracy w okularach musi być poświadczona przez lekarza medycyny (badanie kontrolne). Konieczne jest także posiadanie faktury za zakup.

Aby ubiegać się o pokrycie kosztów zakupu okularów lub szkieł kontaktowych trzeba spędzać przed monitorem co najmniej cztery godzinny dziennie.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną