Ty też otrzymałeś niższą pensję w październiku? Sprawdź dlaczego!

Martyna P.
Biznes i finanse
08.11.2023 10:05
Ty też otrzymałeś niższą pensję w październiku? Sprawdź dlaczego!

Wielu Polaków zdziwiło się dostając przelewy z październikową wypłatą. Dlaczego pensja w tym miesiącu jest niższa?

 

Niższa pensja w październiku 

Wiele osób otrzymało niższą pensję za październik. Dlaczego?

Sprawie przyjrzał się „Super Express”. Niższa wypłata w październiku prawdopodobnie związana jest z tym, że pracodawca odprowadził zaliczkę na podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego.

Wysokość podatku związana jest z dochodem:

  • Jeśli dochody pracownika nie przekraczają 120 tysięcy złotych (drugi próg dochodowy), wówczas pracodawca odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 12%,
  • Jeśli dochody pracownika przekraczają 120 tysięcy złotych (I próg dochodowy), wówczas pobierana zaliczka na podatek dochodowy wynosi 32%.

Pracownicy, którzy przekroczyli pierwszy próg dochodowy muszą zapłacić wyższą zaliczkę. Dlatego też ich wypłata jest niższa.

W przypadku wątpliwości można pobrać pasek płatności i zweryfikować dane.

Należy podkreślić, że część zapłaconego podatku można odzyskać, korzystając z ulg podatkowych w rocznym rozliczeniu PIT. Należy zrobić to samodzielnie- Urząd nie nalicza ulg.

 

Zdjęcie Ty też otrzymałeś niższą pensję w październiku? Sprawdź dlaczego! #1

Możesz odzyskać pieniądze przez wspólne rozliczenie

W wielu przypadkach wspólne rozliczenie pozwala uniknąć wejścia w drugi próg podatkowy.

Na wspólnym rozliczeniu najbardziej skorzystają osoby, u których występuje duża różnica w dochodach.

Z wyliczeń wynika, że maksymalny zysk ze wspólnego rozliczania uzyskają małżeństwa, u których jedna z osób w ogóle nie zarabia (tym samym nie może skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek), a druga zarabia dużo. Podzielenie dochodów na dwie osoby sprawi, że obie będą mogły skorzystać z ulg podatkowych i kwoty wolnej od podatku.

Wspólne rozliczanie się z małżonkiem jest też korzystne w przypadku, gdy jedna z osób wpada w drugi próg podatkowy - zarabia powyżej 120 tysięcy złotych. Wtedy podzielenie dochodu na pół sprawia, że podatnik wraca z powrotem w pierwszy próg podatkowy i odprowadza niższą kwotę.