W połowie września 2023 ma zapaść decyzja dotycząca przedłużenia wakacji kredytowych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że do programu zostaną wprowadzone istotne zmiany.
Decyzja o wakacjach kredytowych zapadnie we wrześniu
Polacy z niecierpliwością czekają na decyzję o przedłużeniu wakacji kredytowych na 2024 rok. Premier Mateusz Morawiecki zakomunikował w czerwcu 2023 roku, że rząd rozważa ich przedłużenie o pół roku lub rok. Mężczyzna wykluczył wówczas wdrożenie kryterium dochodowego. Ostateczna decyzja ma zostać ogłoszona w połowie września.
Wakacje kredytowe przedłużone – będzie jednak haczyk?
W sprawie wakacji kredytowych w 2024 roku wypowiedział się informator z otoczenia rządowego dla portalu „Business Insider”.
Zdradził on, że wakacje kredytowe będą przedłużone na 90%. Bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest to, że będą one funkcjonowały tylko do końca czerwca 2024. Informator podkreślił, że nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca tego, ile rat będzie podlegało zawieszeniu (dwie lub cztery). Z nieoficjalnych doniesień wynika, że ma zostać wprowadzone kryterium dochodowe, które wykluczy z programu najzamożniejszych Polaków.
Wakacje kredytowe w skrócie
Jednym z rozwiązań, które ma przynieść ulgę osobom płacącym kredyty, są wakacje kredytowe. Jest to rozwiązanie mające na celu odciążyć domowy budżet w przejściowych problemach finansowych. Wakacje takie funkcjonowały już w Polsce w czasie lockdownu. Rozwiązanie to kierowane jest przede wszystkim do posiadaczy kredytów hipotecznych.
Wakacje kredytowe polegają na odroczeniu rat kapitałowych i odsetek na określony ustawą okres.
Wakacje kredytowe pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 roku.
Ustawa nie zwalnia z płacenia kredytu. Raty nie przepadają. Konieczna będzie spłata zawieszonej kwoty, ale w odpowiednio wydłużonym okresie spłaty.
Warto dodać, że wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu, a terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.
Wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w złotówkach w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Wakacje kredytowe przysługują również osobie, która zaciągnęła kredyt na budowę domu, a także na zakup samej ziemi na cele budowlane. Pod warunkiem, że kredyt ten został zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe.
Wakacje kredytowe przysługują każdemu, niezależnie od dochodu.
Należy podkreślić, że wakacje kredytowe są rozwiązaniem przejściowym. Dla osób zmagających się ze skutkami podwyżek stóp procentowych i rosnącymi ratami kredytu dobrym rozwiązaniem jest przejście na oprocentowanie stałe lub przeniesienie kredytu do innego banku na korzystniejszych warunkach (refinansowanie kredytu).