Wakacje kredytowe 2024! Nie każdy skorzysta! Jakie będą nowe kryteria?

Agnieszka
Newsy
01.06.2023 12:31
Wakacje kredytowe 2024! Nie każdy skorzysta! Jakie będą nowe kryteria?

Program wakacji kredytowych cieszy się dużą popularnością wśród kredytobiorców. Wiele wskazuje na to, że zostaną one przedłużone na 2024 rok. Tak przynajmniej deklaruje Mateusz Morawiecki. 

Wakacje kredytowe zostaną przedłużone?

Już od jakiegoś czasu chodzą słuchy, że rząd zastanawia się nad przedłużeniem wakacji kredytowych również na 2024 rok. 

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z “Wprost” podał jednak jasną deklarację. 

„Rozważamy przedłużenie wakacji kredytowych o kolejne pół roku lub nawet o rok. Jednak jeśli się na to zdecydujemy, to myślimy w tym przypadku właśnie o zastosowaniu kryterium dochodowego” – powiedział Mateusz Morawiecki w rozmowie z „Wprost”.

Wiele wskazuje więc na to, że po takiej deklaracji rządowi trudno się będzie wycofać z przedłużenia wakacji kredytowych.

Nie wiadomo jednak na razie, o jakim kryterium dochodowym mowa w przypadku tego programu, jaka będzie maksymalna wysokość zarobków, by skorzystać z wakacji kredytowych.

Być może też rząd całkowicie zrezygnuje z wprowadzania kryterium dochodowego. 

Rządzący być może zdradzą więcej szczegółów na konferencji prasowej, która zapowiedziana jest na czerwiec.

Premier sugeruje, by nie brać 500 plus

W rozmowie z “Wprost” premier został także zapytany o to, czy rząd nie rozważa wprowadzenia kryterium dochodowego do programu 500 plus.

Nie odpowiedział na to pytanie wprost, ale zasugerował, że branie 500 plus nie jest obowiązkowe i można z niego zrezygnować. Dodał, że sam nie pobiera tego świadczenia. 

Wakacje kredytowe zmorą banków

Wakacje kredytowe zostały wprowadzone w 2022 roku. Polegają one na możliwości zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego w złotych przez 4 miesiące w roku. W 2023 roku także obowiązuje ten program.

Kredytobiorca, który zdecyduje się na wakacje kredytowe nie płaci raty w wybranych przez siebie miesiącach, jednak rata nie znika, a przechodzi na koniec okresu spłaty kredytu (jedynie część kapitałowa, bez odsetek). 

Spora część kredytobiorców korzystała z wakacji kredytowych zarówno w 2022 jak i 2023 roku. Oznacza to, że do baków nie trafiło wiele spodziewanych rat kredytowych.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną