Dlaczego wszyscy mówią o "kąpielach leśnych"? Oto co odkryła nauka!

Agnieszka
Zdrowie
22.09.2023 10:25
Dlaczego wszyscy mówią o "kąpielach leśnych"? Oto co odkryła nauka!

Coraz więcej osób zażywa “kąpieli leśnych” czy inaczej mówiąc “terapii lasem”. Sprawdź, czym jest to zjawisko oraz jak wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. 

“Kąpiele leśne” - na czym polega to zjawisko?

"Kąpiele leśne", znane również jako "shinrin-yoku" w Japonii, gdzie zjawisko to ma swoje korzenie, polegają na świadomym przebywaniu w lesie i doświadczaniu przyrody wszystkimi zmysłami. 

Ideą jest spędzanie czasu w lesie, aby zredukować stres, poprawić samopoczucie i zdrowie. Proces ten obejmuje zatrzymywanie się, oddychanie świeżym powietrzem, wsłuchiwanie się w dźwięki natury, obserwowanie roślin i zwierząt oraz wyciszenie umysłu.

“Kąpiele leśne”, w Polsce coraz częściej nazywane też “terapią leśną”, zagościły także w naszych regionach. Naukowcy są zgodni - taka forma spędzania czasu ma niezwykle pozytywny wpływ na człowieka.

10, 20 i 60 minut w lesie. Jaki to ma wpływ na organizm?

W Instytucie Nauk Leśnych SGGW od kilku lat prowadzono badania, które dowiodły, że 10-minutowy pobyt w lesie pozytywnie wpływ na samopoczucie, zmniejsza napięcie emocjonalne, dodaje energii, a przy tym obniża ciśnienie krwi.

20-minutowy pobyt w lesie natomiast może na dłużej poprawić nastrój i pomóc w uzyskaniu harmonii.

60-minutowy pobyt w lesie, oprócz wyżej wymienionych zalet, pozwala też na lepszą koncentrację i wyostrza uwagę. 

Pobyt w lesie nie zagospodarowanym przez człowieka ma jeszcze jedną ważną zaletę - mniej szkodliwych bakterii w powietrzu.

Dr hab. Emilia Janeczko z Instytutu Nauk Leśnych SGGW w rozmowie z rynekzdrowia.pl poinformowała, że w 1 m3 powietrza w zbiorowisku leśnym znajduje się 200-500 bakterii, podczas gdy w 1 m3 powietrza miejskiego jest ich znacznie więcej, bo aż 4000-8000. 

"W dużej mierze za niski poziom bakterii w powietrzu w lesie odpowiadają fitoncydy, czyli substancje lotne wydzielane przez rośliny" - tłumaczy Emilia Janeczko.

Fitoncydy wytwarzane są przez około 80 gatunków drzew i krzewów. 

Warto więc, gdy tylko mamy okazję, udać się na spacer do lasu. Ważne jednak aby wiedzieć, że badania wskazują na to, iż spacer w mieście po parku również przynosi wiele korzyści. 

"Wyniki naszych badań wykazały na przykład, że zarówno przebywanie w środowisku miejskim z występującą zielenią, jak i pobyt w lesie wpływa pozytywnie na relaksację fizjologiczną i psychologiczną badanych" - podkreśla Janeczko.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną