Nadchodzi Kometa Nishimura C/2023 ! Czym jest to niesamowite zjawisko i gdzie można je obserwować?

Martyna
Newsy
07.09.2023 17:38
Nadchodzi Kometa Nishimura C/2023 ! Czym jest to niesamowite zjawisko i gdzie można je obserwować?

Świat astronomii szykuje się na wyjątkowe wydarzenie, które już wkrótce zawita nad naszymi głowami. Kometa C/2023 P1 Nishimura, nazwana na cześć japońskiego astronoma Hideo Nishimury, zbliża się do naszej planety i Słońca. To niecodzienne zjawisko, które będziemy mogli podziwiać tylko przez pewien czas. Oto, jak przygotować się do obserwacji tego niebiańskiego spektaklu. 

Kiedy wystąpi to zjawisko? 

Kometa C/2023 P1 to imponujące ciało niebieskie o średnicy około kilometra. Jej charakterystyczny, zielony kolor przyciąga uwagę i czyni ją jeszcze bardziej fascynującą. Najbliżej Ziemi przeleci między 12 a 13 września, zachowując od nas dystans wynoszący około 125 milionów kilometrów. 

Kilka dni później, około 17-18 września, kometa zbliży się do Słońca na odległość mniejszą niż Merkury. Jeśli nie zostanie zniszczona przez to spotkanie, opuści nasze okolice na przeszło 400 lat. Ostatni raz prawdopodobnie odwiedziła nasze rejony Układu Słonecznego przed wynalezieniem teleskopu. 

Jak obserwować przelot? 

Jeśli masz ochotę zobaczyć tę niebiańską wędrówkę, najlepiej będzie to zrobić na północno-wschodnim niebie, w okolicach gwiazdozbioru Lwa. Kometa jest widoczna głównie przed świtem. W miarę zbliżania się do Słońca, stanie się coraz jaśniejsza, ale również coraz niższa nad horyzontem, co może utrudnić obserwację. 

Paul Chodas, kierownik Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi NASA, zaleca korzystanie z dobrej lornetki, aby łatwiej dostrzec kometę. Najjaśniejsza będzie 17 września, osiągając magnitudo 5, co oznacza, że w sprzyjających warunkach może być widoczna nawet gołym okiem. Wtedy będzie znajdować się w gwiazdozbiorze Panny, tuż po zachodzie Słońca. Niestety, po około godzinie od zachodu kometa zniknie z naszego pola widzenia. 

Jeśli kometa przetrwa spotkanie ze Słońcem, będzie można ją obserwować na półkuli południowej do końca września, tuż po zmierzchu, nisko na horyzoncie. 

Zjawisko zapierające dech w piersiach 

To niezwykłe zjawisko nie tylko przyciąga wzrok, ale także dostarcza fascynujących obserwacji. Gianluca Masi z Virtual Telescope Project podkreśla, że kometa C/2023 P1 prezentuje się teraz niesamowicie, ze swoim długim, wysoce ustrukturyzowanym ogonem. Chociaż w pewnym momencie będzie widoczna gołym okiem, zaleca się korzystanie z teleskopu lub innego specjalistycznego sprzętu, aby śledzić to niezwykłe zjawisko. 

Obserwacja komety C/2023 P1 Nishimura to niepowtarzalna okazja do zanurzenia się w tajemniczym świecie kosmosu. Warto śledzić to wydarzenie, zwłaszcza że niebawem może już zniknąć na wiele lat. 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną