Już w przyszłym tygodniu duża asteroida zbliży się do Ziemi! Kiedy będzie można obserwować to zjawisko?

Martyna
Newsy
14.01.2024 12:20
Już w przyszłym tygodniu duża asteroida zbliży się do Ziemi! Kiedy będzie można obserwować to zjawisko?

Już w przyszłym tygodniu na niebie pojawi się niezwykłe zjawisko - planetoida o imiennym kodzie (2021 CZ2), przeleci obok Ziemi. Jej przejście będzie wyjątkowe, gdyż odległość, z jaką minie naszą planetę, będzie porównywalna do tej, jaką dzieli nas od Księżyca. Przedstawiamy szczegóły.

Asteroida na niebie

16 stycznia o godzinie 23.30 niebieski glob zostanie odwiedzony przez asteroidę o imponującej średnicy oscylującej między 100 a 200 metrów. Zgodnie z prognozami, ten niebiański gość przemknie obok nas z imponującą prędkością bo aż 14 kilometrów na sekundę.

Obiekt o kryptonimie (2021 CZ2) jest jednym z przedstawicieli grupy planetoid Aten - obiektów, których orbity krążą wewnątrz orbity Ziemi. Nazwa tej grupy nawiązuje do planetoidy (2062) Aten. Wśród ponad 2,6 tysiąca podobnych ciał, 2021 CZ2 w swoim krótkim okresie orbitalnym potrzebuje zaledwie 272 dni na okrążenie Słońca.

Bliskie Spotkania: Asteroidy a Ziemia

Obiekty przypominające nam o tajemniczym wszechświecie nieustannie przelatują w pobliżu Ziemi. Najnowszy gość, (2021 CZ2), jest jednym z wielu, których obecność odnotowuje Centrum ds. Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS). Choć zjawiska te są dość powszechne, obiekty o średnicach kilku czy kilkunastu metrów zazwyczaj nie stanowią zagrożenia. Szczęśliwie, zderzenia z większymi asteroidami są mało prawdopodobne w najbliższej przyszłości.

Pomimo częstych przelotów obiektów kosmicznych, obecne obliczenia NASA zakładają, że w ciągu najbliższych 100 lat Ziemia nie stanie w obliczu zderzenia z żadnym z potencjalnie niebezpiecznych asteroid. Jednakże, w nauce kosmicznej jedno zasada jest pewne - zawsze warto monitorować niebo, aby być gotowym na niespodziewanych gości. Ostatecznie, przelot asteroidy (2021 CZ2) przypomina nam, jak małe jesteśmy w obliczu kosmicznej skali zjawisk, które wciąż czekają na odkrycie.

Obserwacja zjawiska

To wspaniałe zjawisko będzie można podziwiać z każdego punktu na Ziemi, o ile nieba nie będą zasłaniały chmury. Najlepszym sposobem jest znalezienie miejsca z dala od dużych miast. Jeżeli ktoś ma możliwość to z pewnością najodpowiedniejszym miejscem na obserwację będą pola oraz łąki, w pobliżu których nie ma sztucznego oświetlenia.  

Warto również podkreślić, że do obserwacji asteroidy niepotrzebne nam są żadne specjalistyczne sprzęty. Czy będziecie podziwiać to niesamowite zjawisko? 

Kluczowe Punkty
  • Planetoida (2021 CZ2) przeleci obok Ziemi w przyszłym tygodniu.
  • Jej odległość od Ziemi będzie porównywalna do odległości ziemi od Księżyca.
  • 16 stycznia o godzinie 23.30 asteroida o średnicy między 100 a 200 metrów minie Ziemię z prędkością 14 km/s.
  • (2021 CZ2) należy do grupy planetoid Aten, której orbity krążą wewnątrz orbity Ziemi.
  • Obiekty takie jak (2021 CZ2) są monitorowane przez Centrum ds. Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS).
  • Obliczenia NASA wskazują, że w ciągu najbliższych 100 lat Ziemia nie stanie w obliczu zderzenia z żadnym z potencjalnie niebezpiecznych asteroid.
  • Zjawisko będzie można obserwować z każdego punktu na Ziemi, o ile nieba nie będą zasłaniały chmury.
  • Niepotrzebne są żadne specjalistyczne sprzęty do obserwacji asteroidy.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną