Nie daj się jesieni! Sekrety utrzymania formy i dobrego nastroju!

Martyna P.
Zdrowie
04.09.2023 12:11
Nie daj się jesieni! Sekrety utrzymania formy i dobrego nastroju!

Jesień to czas, kiedy dni stają się coraz krótsze, a temperatura na zewnątrz zaczyna spadać. To również okres, w którym łatwo o zapomnienie o zdrowych nawykach, które pielęgnowaliśmy przez ciepłe miesiące. Jak więc wprowadzić rutynę zdrowych nawyków na początek chłodniejszych miesięcy? Oto kilka prostych kroków, które pomogą ci zachować formę.

Zachowaj formę i dobry nastój przez całą jesień!

Planowanie posiłków i odpowiednia dieta

Chłodniejsze miesiące to czas, kiedy naturalnie zaczynamy sięgać po cięższe, kaloryczne posiłki. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, co jemy. Planowanie posiłków pomoże nam utrzymać zbilansowaną dietę bogatą w białko, zdrowe tłuszcze i witaminy. Nie tylko wspomaga to trawienie, ale także wpływa na nasze samopoczucie i energię.

Regularna aktywność fizyczna

Chociaż zimą mniej chce się wychodzić na zewnątrz, to warto znaleźć sposób na regularną aktywność fizyczną. Możesz zapisać się na zajęcia fitness, zacząć biegać na bieżni w siłowni lub nawet zacząć ćwiczyć w domu. Ruch wpływa korzystnie na układ krążenia, pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi i zwiększa poziom endorfin, co wpływa na poprawę nastroju.

Wprowadzenie relaksu i odpoczynku

Zmiana sezonu to również wyzwanie dla naszego organizmu, który musi się dostosować do nowych warunków. Warto więc pomyśleć o wprowadzeniu różnych form relaksu do naszej rutyny. Może to być medytacja, joga lub po prostu dłuższy sen. Odpoczynek jest kluczowy dla regeneracji organizmu i dobrej kondycji psychicznej.

Suplementacja

Chłodniejsze miesiące to również czas, kiedy nasz organizm jest bardziej narażony na infekcje. Dlatego warto pomyśleć o suplementacji witaminowej. Witamina D, C oraz cynk mogą być dobrym wyborem. Zawsze jednak przed rozpoczęciem suplementacji konsultuj się z lekarzem.

Zdjęcie Zachowaj formę i dobry nastrój przez całą jesień! Rutyna zdrowych nawyków na początek chłodniejszych miesięcy #1

Czego unikać w chłodniejszym okresie? 

Unikaj siedzącego trybu życia

Zimą łatwo wpaść w pułapkę siedzącego trybu życia. Długie godziny spędzone przed telewizorem czy komputerem zwiększają ryzyko przybrania na wadze i mogą wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie. Ograniczenie czasu spędzonego w pozycji siedzącej to jeden z kluczowych elementów zdrowego stylu życia w chłodniejszych miesiącach.

Ogranicz spożycie słodyczy i fast foodów

W okresie jesienno-zimowym często sięgamy po "pocieszacze" w postaci słodyczy czy fast foodów. Niestety, tego typu jedzenie nie jest korzystne dla naszego organizmu. Wysoka zawartość cukrów i tłuszczów może prowadzić do przyrostu masy ciała i pogorszenia stanu zdrowia.

Unikaj izolacji społecznej

Chłodne i ciemne dni mogą wpływać na nasze samopoczucie i prowadzić do izolacji społecznej. Ograniczenie kontaktów z rodziną i przyjaciółmi jest jednak niezdrowe i może prowadzić do depresji sezonowej. Dlatego ważne jest, by utrzymywać aktywne życie społeczne, nawet jeżeli aura na dworze nie jest zachęcająca.

Chroń się przed przegrzewaniem

Podczas chłodniejszych miesięcy naturalną reakcją jest chęć przegrzania się przy użyciu grzejników czy klimatyzacji. Należy jednak pamiętać, że zbyt suche i ciepłe powietrze w pomieszczeniach może prowadzić do problemów z drogami oddechowymi i skórą. Zadbaj o nawilżenie powietrza i unikaj zbyt wysokich temperatur wewnątrz.

Wprowadzenie zdrowych nawyków na początek chłodniejszych miesięcy nie jest trudne, ale wymaga konsekwencji i planowania. Pamiętaj, że zdrowie to inwestycja na całe życie. Wprowadzenie kilku prostych zmian może znacząco wpłynąć na Twoje samopoczucie, zdrowie i jakość życia. Nie czekaj więc na noworoczne postanowienia i zacznij działać już teraz!

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną